Поломки автомобіля, спровоковані літньою спекою

Якщо зимові холоди дозволяють виявити в машині одні вади, то літня спека – геть інші. На симптоми майбутніх неполадок нашого чотириколісного друга варто звернути увагу заздалегідь, щоб вони колись не стали неприємним сюрпризом.

 


 

ДВИГУН
Передусім улітку через спеку страждає двигун, він у випадку найменших неполадок перегрівається не тільки в заторах, але й при нормальній їзді. Наслідки – аж до потреби капітального ремонту двигуна.
Симптоми: Стрілка температури охолоджувальної  рідини наблизилася до червоної зони або ввійшла в неї, або ж горить сигнальна лампа перегріву двигуна.

Небезпека: поломка двигуна через заклинювання циліндро-поршневої групи, прогоряння прокладки голівки блоку циліндрів, деформація голівки блоку циліндрів тощо.
Причини: не працює передавач температури охолоджувальної рідини; перегорів запобіжник або вийшов з ладу електровентилятор; забиті радіатори системи охолодження і кондиціонера; детонаційне згоряння палива; перегрів повітря під час його проходження через радіатор-конденсор.

Рішення: замінити несправні вузли; промити радіатор (зовні й усередині) і систему охолодження; при детонації відрегулювати запалювання; використовувати паливо з потрібним октановим числом; на нетривалий час до стабілізації температури двигуна вимкнути кондиціонер (клімат-контроль).
ПІДШИПНИКИ СТУПИЦЬ
У літню спеку перегріваються й конічні підшипники, які вимагають регулювання під час установки. Їх, як правило, використовують у ступицях коліс.

Симптоми. Зменшився пробіг автомобіля в режимі накату; сторонній шум з боку ступиць; ступиця перегрівається або з неї витікає мастило.

Небезпека: руйнування підшипника, заклинювання ступиці.

Причини: неправильно відрегульований зазор у підшипнику під час встановлення; відсутність змащення; підвищене зношування підшипників.

Рішення: передусім потрібно змастити підшипник і відрегулювати правильний натяг. У випадку зношування потрібна заміна вузла.

ГАЛЬМА
Улітку можна раптово залишитися без гальм при, здавалося б, справній гальмівній системі. А все через недотримання певних правил гальмування у спеку або через несвоєчасну заміну гальмівної рідини в системі, бо зазвичай заміна потрібна щодва роки.

Симптоми. Писк під час руху на невеликій швидкості; малий пробіг у режимі накату; запах горілих гальмових колодок.

Небезпека: у разі перегріву гальмових механізмів може закипіти гальмівна рідина, що спричиняє відмову гальмової системи.

Причини: підклинюють гальмові механізми; стара, перенасичена вологою рідина в гальмовій системі; затяжні гальмування в спекотну погоду.

Рішення: гальмування двигуном на затяжних спусках у спеку; переривчасте гальмування; чищення гальмових механізмів від бруду й корозії; заміна гальмівної рідини.

ШИНИ
Шини нагріваються за будь-яких режимів руху, однак ступінь нагрівання багато в чому залежить від температури повітря й дорожнього покриття. Коли на дорозі плавиться асфальт і шини обдуває розігрітим потоком повітря, як з тепловентилятора, протектор помітно нагрівається. Але до небезпечного перегріву доходить, якщо порушено технічні параметри автомобіля – тиск у шинах і кути встановлення коліс. У результаті розігрітий протекторний шар стає настільки еластичним, що характеристики шин змінюються в гірший бік.

Симптоми. Запах ґуми; погіршення гальмівних властивостей і керованості; писк шин під час маневрів.

Небезпека: складності з керуванням, стійкістю в екстремальних ситуаціях і на більших швидкостях; суттєве збільшення гальмівного шляху; прискорений процес старіння ґуми, помітне зниження ресурсу шин.

Причини: порушене регулювання кутів установлення коліс; знижений тиск у шинах.

Рішення: відрегулювати кути установлення коліс; довести тиск у шинах до норми.

БЕНЗОНАСОС
Усупереч поширеній думці, перегрів цього вузла характерний не тільки для карбюраторної «класики» з її механічним бензонасосом, але й для деяких іномарок.

Симптоми. У спеку в дорожньому заторі і не тільки двигун глухне й запускається лише через 10-20 хвилин.

Небезпека: створення заторів та аварійних ситуацій.

Причини: через перегрів насоса в системі утворюються парові корки з легких фракцій бензину, через що він перестає нормально подавати паливо в

КАРБЮРАТОР
Рішення: тимчасово можна накинути на корпус бензонасоса мокру ганчірку – процес випару вологи відбувається з відбором тепла, що й дозволить охолодити насос. Для того щоб запобігти цій проблемі, надалі встановіть насос плунжерного типу.

АМОРТИЗАТОРИ
Багато власників старих іномарок і старих вітчизняних  машин не раз зауважували, як у спеку їхня автівка починає плавати дорогою і «клювати носом». Це – наслідок неправильної роботи амортизаторів, знов-таки через високу температуру повітря.

Симптоми. Підвищене розгойдування кузова автомобіля на нерівностях, погіршення керованості й стійкості.

Небезпека: погіршується стійкість автомобіля на дорозі, збільшується імовірність аварії.

Причини: зниження в’язкості мастила через його перегрівання; зношування амортизаторів; витікання мастила з амортизатора.

Рішення: заміна амортизаторів на нові, найкраще – на газо-масляні.

АКУМУЛЯТОР
У багатьох машинах акумуляторна батарея розміщена в мотор-ному відсіку. Улітку ця частина автомобіля нагрівається найсильніше, що й сприяє випаровуванню води як складової електроліту. Оголені поверхні пластин при цьому перестають працювати, відповідно знижується ємність акумулятора, при підвищеній температурі зменшується залишковий ресурс АКБ.

Симптоми. Акумулятор почав слабко крутити стартер через часткове оголення пластин і зміни щільності електроліту.

Небезпека: дочасний вихід з ладу АКБ.

Причини: природне підвищення температури в моторному відсіку; несправність регулятора напруги генератора.

Рішення:  у спеку періодично перевіряйте рівень електроліту в АКБ (якщо він такий, що обслуговується, або малообслуговуваний); бажано залишати автомобіль у тіні.

Страждає через спеку й салон автомобіля. При цьому не тільки пасажири відчувають дискомфорт – ушкоджуються і деякі пластикові деталі салону, які перегрілися під впливом прямих сонячних променів, тому можлива їх деформація, вигорає обшивка. Цьому сприяють підвищена інтенсивність сонячного випромінювання, темний колір кузова авто. Тому радимо використовувати на бічних і задньому вікнах сонцезахисні шторки або затонувати вікна. Під час тривалої стоянки встановлюйте під лобове скло дзеркальний екран або надягайте на автомобіль світлий чохол. Також  страждають ущільнювачі вікон, дверей, які під впливом високої температури, сонячного випромінювання стають менш еластичними, у них з’являються тріщини, втрачається герметичність ущільнювачів дверей і вікон, прискорюється процес зношування.
Тому у  випадку з’яви тріщин потрібно замінити ущільнювачі. Щоб запобігти з’яві тріщин, бажано регулярно обробляти ущільнювачі спецпрепаратами з асортименту автокосметики.