Вашого залізного коня отруєно або що робити якщо Вас заправили соляркою замість бензину?

В вашу бензинову машину залили повний бак дизпалива? Працівники АЗК не заперечують і чесно і відверто кажуть: такі випадки — не рідкість. Якщо марку пального переплутав власник автомобіля, звичайно він сам відремонтує автомобіль, а якщо це вина оператора? Як діяти? Як довести свою правоту, адже мова іде про значну суму ремонту, крім того «несвоє» паливо також оплачене. І чи зобов’язаний оператор знати бензинові і дизельні автомобілі чи хоч те, як їх відрізнити? Інакше постає питання: організації зовсім байдуже хто там працює?

– Олег, а як так сталося, що вам залили “не те”?

–  Коли я зайшов в приміщення, касир спілкувався з іншими клієнтами чи друзями, які пили каву. На АЗС з клієнтів була лише одна машина – моя. Я попросив 95 до повного баку – в цьому впевнений на 100%! На наступний день машина поїхала на сервіс: де мені зробили повний комплекс робіт: злили пальне, поміняли бензонасос, свічки, промили паливну систему, змінили масло і масляний фільтр… Коли мені повідомили, що у мене повний бак дизеля — був в шоці! Звичайно я звернувся з усною скаргою на АЗС. По-перше, я хотів передивися відео, якщо є то і з звукозаписом, оскільки впевнений, що замовляв бензин. Звичайно в такій ситуації  нотка сумнівів завжди виникає. На АЗК мене попередили, що відеонагляд не працює, звукозапису немає. В перший же день обіцяли компенсувати витрати, а потім почалося…..

– На АЗК не визнали вину?

– На АЗС спочатку мотивували свою “непричетність” тим, що я приїхав на колонку, де в той день не відпускався бензин — там, нібито, висіла маленька наклейка. Хоча я як клієнт не маю це перевіряти чи знати, це має повідомити оператор: переїхати на іншу колонку. Але на той момент, як я приїхав, оператор був в приміщенні і вийшов він, звичайно,  коли я зайшов оплачувати паливо. Згодом виправданням було те, що у мене дві машини. Одна дизельна, інша — бензинова. Коли ця АЗК побудувалась — практично кожен раз дружина там заправляється і кожен раз бензином — працівники мали би знати постійних клієнтів, це по-перше. Згодом представники АЗС натякали, що це було свято, обто, що я сам перебуваючи в “гарному настрої” перепутав і замовив дизель — але я взагалі не вживаю спиртного.

– Чим закінчилася справа? 

– Мотивували, що не могли помилитися одночасно 2 людини, тобто два оператори АЗС, той що вставляє пістолет в бак і той, що нажимає кнопочку в приміщенні за касою. Тому по теорії ймовірності помилився я. Але я на 100% впевнений і пам’ятаю, що замовив бензин, я сто разів прокручував цю ситуацію в пам’яті. Як компенсацію для нас запропонували 40 л бензину і то тільки щоб ми не здіймали скандалу — але це лише мала частка того, що ми заплатили за ремонт. Зустрічалися ми три чи чотири рази із представниками АЗК, вони не хочуть визнавати вину, хоча чомусь відео нам так і не показали, так і машину потрібно було ремонтувати.

– Це перший такий випадок у вас?

– Так. Але всім раджу письмово звертатися до АЗК. Час іде, вони тягнуть час. А я проводячи маленьке розслідування, я їздив на кілька АЗС і просив залити дизель в бензинову машину. Нащастя всі практично говорили, що машина бензинова. А на АЗС конкуруючої фірми навіть відкрили маленький секрет — на кришці бачка є розпізнавальні знаки, наприклад у мене пише — лише бензин, крім того, кожен оператор навіть на слух чує бензинова машина чи дизельна.

Читайте також:  Обережно! Люди на дорозі! Або чому для пішоходів правила не писані

Такі автомобілі як  заправили  клієнтам цієї АЗС — тільки бензинові. Нема зареєстровано жодної дизельної в Україні. Тому-то виникає питання, чому вчать операторів? вони ж проходять спеціальні курси. На АЗС аргументували, що «робота заправщика — лити те що скажуть», а не розбиратися в тому дизельна машина чи бензинова. Тож виходить, кожна організація може відхреститися від непрофесійного працівника? Чи все-таки юридична особа несе відповідальність за дії свого працівника.

 

Ось що нам відповіли на  сайті АЗК: «У таких випадках варто окрім спілкування безпосередньо на АЗК, телефонувати також на гарячу лінію, щоб інцидент був зафіксований – інформацію звідти можуть відстежити і проконтролювати сумлінне вирішення на вищому рівні – керівника філії та менеджменту головного офісу. Якщо випадок стався з вини персоналу – компанія відшкодовує збитки – в тому числі витрати на СТО. Однак, звичайно, звернутися потрібно оперативно, поки в наявності записи відеоспостереження та ін. Після 3-х місяців перевірити інформацію вже не можливо.
Ми, звичайно, вчимо персонал, молодший оператор і касир – обоє запитують вид пального, касир перевіряє, чи потрібний пістолет поставили до баку. Таким чином перестраховуються від помилки. Однак, там, де працюють люди, завжди лишається людський фактор і можливість до непорозуміння. Дуже перепрошуємо за цей випадок».

Читайте також:  Консультує кваліфікований юрист, автоадвокат Анатолій Бакаєвич

Як діяти клієнтам ми запитали в юристів?

Коментує ситуацію адвокат: “На мій погляд, тут є два шляхи вирішення цієї проблеми.

Варіант 1. Постраждалому варто звернутися до керівника АЗС або вищестоящого над ним керівника (керівника мережі АЗС в області) із письмовою заявою в якій просити компенсувати завдану йому шкоду добровільно. До заяви варто додати квитанцію про придбання пального та квитанцію про оплату ремонту із документом із автосервісу про причину поломки. Якщо йому буде відмовлено у виплаті відшкодування (повернення понесених на ремонт витрат), то тоді потрібно звертатися до суду. Для цього необхідно найняти адвоката чи іншого юриста, який допоможе підготувати та подати до суду позов. Бо людина без правових знань це якісно сама навряд чи зможе зробити.

Варіант 2. Відразу звертатися із позовною заявою до суду і в судовому порядку вимагати не лише відшкодування матеріальної шкоди (витрат на ремонт), але й моральної”.

 

Журналістка, яка за домовленістю з із одним ЗМІ  влаштувалася на роботу в АЗС, попереджає: коли на автозаправній станції вам посміхається дівчина-касир , не втрачайте пильність, можливо вона три дні як працює. Для того щоб почати працювати оператором , спочатку потрібно закінчити професійні курси , які проводять самі паливні компанії . Навчання платне, якщо відразу заплатити не можете , вас візьмуть на роботу стажистом, а потім вирахують вартість навчання із зарплати . Машин багато, відволіктися , перекурити , зачіску поправити просто ніколи. До того ж поспіхом можна переплутати колонки , вид палива , неправильно дати здачу . За все – матеріальна відповідальність . Якщо при запуску колонки вчасно не натиснеш «стоп» , зайве паливо запишуть в рахунок зарплати. При мені дівчина -стажер переплутала колонки і замість легковика «до повного » заправила вантажівку. У стані шоку її відвезли на «швидкій ». Кажуть , за перші два місяці роботи кожен новачок «потрапляє » приблизно за мінімальними мірками на свою зарплату. Мене пронесло Поширений і такий вид обману : вам в бак недоливають бензину на 10 – 15 копійок. Ви ж не будете розбиратися за такої дрібниці ? У годину пік через заправку проїжджає близько 300 машин , і якщо в кожну трохи недолити , виходить непогана сума. На всіх АЗС встановлені камери. Коли я запитала, чи не страшно їм самим заправлятися на інших АЗС , відповіли , що краще їздити на одну і ту ж станцію , в якій впевнений. Або намагатися заповнити бак до шести вечора , коли директор на місці.

 

Тож який план заходів чекає на залізного коня?

Якщо це – 95 -й бензин в автомобіль з рекомендованим паливом з октановим числом 98, або 92-й бензин в машину для 95 го, то можна їздити , але без різких прискорень і їзди в гору внатяг .
Більшості бензинових двигунів така заправка не завдасть шкоди , але краще все ж при можливості розбавити таке паливо. У будь-якому випадку, головне використовувати машину в щадному режимі.

 

Якщо замість бензину було залито дизельне паливо
До тих пір , поки в паливній системі залишатиметься деяка кількість бензину , буде змінена система згоряння палива. Так як дизельне паливо буде згоряти не повністю, то в двигуні буде утворюватися велика кількість нагару. Якщо ж солярка потрапить в паливні магістралі автомобіля, що працює на бензині , то це викличе закупорку магістралей. Можливо також потрапляння дизпалива через циліндри в картер , що призведе до псування моторного масла.
Після того , як залишки бензину будуть використані , автомобіль затихне. Доведеться промивати і ремонтувати вже якщо не весь двигун , то циліндро- поршневу систему точно. Також потребують промивання і ремонту паливна магістраль , інжектор. Доведеться міняти масло і паливний фільтр. Слід зазначити , що в карбюраторних двигунах заливка дизельного палива завдасть менше шкоди , ніж в інжекторних . А взагалі, дизельне паливо, потрапивши в паливну систему бензинового автомобіля , згубно для двигуна.

Якщо замість дизельного палива залити бензин
У дизельних двигунах багато деталей паливної апаратури змащуються за рахунок масел , що входять до складу дизпалива. Якщо замість нього залити бензин , то ці частини паливної системи отримуватимуть недостатня кількість мастила. Правда , дизельні двигуни здатні набагато довше , ніж бензинові , працювати на чужому для них паливі. Однак наслідки такої роботи можуть бути вельми плачевними , оскільки позбавлений нормального мастила і звичної температури горіння , двигун може перегрітися або взагалі вийти з ладу. Навіть якщо сам двигун і підлягатиме ремонту , то добру половину його деталей доведеться міняти.

 

Якщо паливо перепутали, проте, ви ще не заводили автомобіль, то у цьому випадку звертайтеся до адміністрації заправки з вимогою негайно і на місці повністю злити паливо і залити потрібне. У разі якщо заправники не готові до діалогу , то викликайте евакуатор і прямуйте в найближчий сервіс для зливу палива. Обов’язково зберігайте касовий чек з заправки , документи про оплату евакуатора і послуг сервісу.
Злив проводите в присутності свідків , запечатайте в пляшку , опломбує її , використовуючи підписи свідків – зразок палива може стати в нагоді для подальших розглядів із заправкою .

Наступні заходи
Ціна ліквідації наслідків, до яких призвела заливка невідповідного палива, безпосередньо залежить від масштабу завданих ушкоджень. У кращому випадку вдасться обмежитися промиванням бака і паливної системи, в гіршому ж доведеться міняти сам двигун. У більшості випадків ліквідація наслідків включає в себе слив невідповідного палива та промивку бака, промивку паливної магістралі, заміну паливного фільтра, свічок запалювання, масла і масляного фільтра, а також промивку форсунок.