Подорож Україною: Підгорецький замок – український Версаль

У селі Підгірці Золочівського району (Львівщина) реставрується один із найкрасивіших замків України, за вишуканість і імпозантність прозваний українським Версалем. Він багатьом знайомий за фільмом «Три мушкетери», де виступив у ролі Лувра. Саме тут під звуки марлезонського балету мушкетери шпагами очищали собі дорогу до королеви, аби вручити їй фатальні діамантові підвіски.


 

Замок у Підгірцях був споруджений для відпочинку коронного гетьмана, головнокомандуючого всіма збройними силами Речі Посполитої. В сучасному розумінні це була своєрідна дача, бо головна резиденція начальника війська знаходилась у місті-фортеці Броди.

 

Стародавнє село розташоване за 20 км на північ від Золочева
та за 24 км на південний схід від Бродів.
Замок у Підгірцях, разом із замками Золочева та Олеська,
творить так звану Золоту Підкову Львівщини.

Станіслав Конецпольський, видатний полководець Речі Посполитої, майже все життя провів у боях, причому показав себе таким майстерним стратегом, що деякі проведені ним битви вважаються зразковими. Відпочивати гетьман теж бажав знаменито. Будівництвом палацу керував італійський архітектор Андреа дель Аква, а про укріплення подбав французький інженер Гійом де Боплан.

Тараканівський форт як витвір інженерної думки

замок Підгірці інфомікс1
Найбільшого розквіту замок досяг у XVIII столітті. Новий власник Вацлав Жевуський наповнив палац творами мистецтва, зробивши його справжнім музеєм: саму лише їдальню прикрашало понад 70 картин. Численні художньо оформлені зали називалися кармазиновий, лицарський, китайський, дзеркальний, мозаїчний, зелений, золотий. Було зібрано величезну бібліотеку, арсенал, архів. У замку навіть існувала алхімічна лабораторія, де намагалися осягнути таємницю філософського каменя. Замок часто приймав гостей, його відвідували європейські вельможі та монархи, тут проводили урочисті прийоми та паради. Для гостей був побудований заїжджий двір, організовано театр із оркестром, у парку влаштовували феєрверки.
Замок оточений італійським парком, який був колись окрасою палацу. Серед клумб із екзотичними квітами походжали павичі, між фігурно підстриженими деревами стояли скульптури.

 

Ідеальний палац Фердинанда Шеваля – замок у Франції, що побудував листоноша

 

ñ. Ïîäãîðöû - Ïîäãîðåöêèé çàìîê
Одна з паркових алей веде до костелу Вознесіння Святого Йосипа, побудованого в 1788-му році. Храм являє собою 30-метрової висоти ротонду, її широкий портик прикрашений колонадою. Над вершинами чотирнадцяти колон встановлено вісім скульптур святих-заступників. Є версія, що «моделями» при їх створенні були представники роду Жевуських, а ліпив їх відомий скульптор Себастьян Фесінгер. У костелі збереглися красиві розписи. Навпроти входу до храму стоять високі колони зі скульптурами Діви Марії та Святого Йосифа.

 

Замок Дракули в Хусті – початок світової легенди в центрі Карпат

До Другої світової війни в замку був відкритий музей, відомий на всю Європу. Перед війною його власники Сангушки відвезли найбільш цінні твори мистецтва за кордон. Із приходом радянської влади експонати, які залишилися, були частково вивезені в російські музеї.

 

Екзотична таємничість мертвого міста Прип’ять

Подальші корективи в долю палацу внесла Друга світова війна (1939-1945 рр.), під час якої частина замкової тераси була підірвана, колекція розграбована, інтер’єри значно пошкоджені, а приміщення використовувалися як лазарети.

 

інфомікс підгірці замок
Закінчення війни не привнесли в долю замка значних змін: радянська влада продовжила використовувати його приміщення як медичний заклад (кістково-туберкульозний диспансер, госпіталь інвалідів, туберкульозний санаторій), а тим часом безцінні історичні раритети зникають і знищуються. Наочним прикладом тому є використання призамкового костелу в якості гаража.
Остаточному знищенню внутрішнього оздоблення перлини Поділля посприяла пожежа 1956-го року, яка за кілька днів знищила залишки інтер’єрів і меблів.
Нарешті після тривалої перерви у 1997-му році Підгорецький замок знову виявився у віданні міністерства культури — тепер це філія львівської галереї. А призамковий костел св. Йосифа був переданий греко-католицькій ​​єпархії і в ньому також проходить реставрація.
Слава палацу, підкріплена тижневими бенкетами з балами та феєрверками, гриміла по всій Європі, передаючи з уст в уста опис китайського, золотого, мозаїчного, лицарського та інших залів і кабінетів, із шиком оздоблених позолочених сходових прольотів і стель.

 

Музей ракетних військ стратегічного призначення в Україні

До наших днів збереглися всі архітектурні об’єкти, але, на жаль, внутрішнє оздоблення палацу втрачене безповоротно.
Усього за кілометр від замку знаходиться городище часів Київської Русі. Це знищене татарами літописне місто Пліснеськ, яке згадується у «Слові о полку Ігоревім». Укріплене поселення займало 160 гектарів і було захищене сімома рядами валів — найбільша знайдена давньоруська фортифікаційна споруда.

замок Підгірці_ інфомікс1
У західній частині на схилах плато існував монастир, заснований у 1180-му році княжною Оленою — дочкою Белзького князя Всеволода. На цьому місці у XVII столітті з’явився Підгорецький монастир. Збереглися літописи монастиря, які велися в 1662-99-му роках У 1687-му р. монастир відвідав король Ян ІІІ Собеський. Нині Благовіщенський Василіанський монастир складається з церкви св. Онуфрія з сонячним годинником на південному фасаді, келій і дзвіниці. Тут із 1796 по 1800-й рік. служив ченцем український поет Юліан Добриловський. На хуторі Пліснесько, розташованому біля підніжжя городища, знаходиться Підгорецький пивзавод.
Крім комплексу замку, в Підгірцях заслуговує на увагу Василіанський монастир, захований у густому лісі ліворуч від дороги Золочів-Підгірці, а також старовинний цвинтар поруч із купою попелу, що залишилася на місці пам’ятки дерев’яної архітектури — Михайлівської церкви (XVIII століття — 2005-й рік).
Повна назва Василіанського монастиря — Благовіщенський монастир чину Святого Василія Великого. Побудували його в 1706-1750-му роках на місці давньоруського монастиря, зруйнованого у 1241-му році татаро-монголами.
Монастир розташований на значній за площею території у глибокому, порослому густим лісом, затишному видолинку, який складається з трьох частин: церкви, будинку келій і дзвіниці.
Є в монастирі чудотворна ікона Пречистої Діви Марії. Розповідають, вона була принесена в монастир після того, як із очей Діви Марії закапали криваві сльози й текли, не перестаючи, близько чотирьох тижнів. Після цього ікона стала творити дива: давала зір сліпим і зцілювала хворих.

підгірці інфомікс
За годину ходи від монастиря, на верхівці лісової гори, на яку виводять врізані в землю стрімкі сходи, стоїть прорубаний прямо у вапняній породі монастир. За переказами, його тут іще в 1612-му році заклали два ченці: Іойл і Сильвестр. У скелі вони прорубали келії і, власне, храм. Дізнавшись про обмежені церковні умови ченців, тодішній володар Жовкви, Жолкевський, подарував їм для забудови землю біля підніжжя гори. Так і виріс тут із часом Крехівський монастир. Печерний монастир розташований на висоті метрів шести. Забратися досередини допомагають залізні та дерев’яні сходи. Недалеко від храму є лісове джерело, вода в якому вважається цілющою, а саме воно — святим.
Популярність невеликого села Підгірці серед туристів не згасає. Подивитися на місцеві визначні пам’ятки з’їжджаються не лише українці, а й гості з близького зарубіжжя: поляки, угорці. Аби довше милуватися колоритною місцевістю, деякі з них навіть розбивають намети. А милуватися справді є чим…