Подорож Україною: Тараканівський форт як витвір інженерної думки

Історія часом залишає нам багато цікавого, іноді й таке, що не завжди можна пояснити законами природи або за допомогою людського мислення. Про місто під назвою Дубно Іпатіївський літопис згадує ще під 1100 р. Вигідне розташування на перехресті торгових шляхів та зручна для оборони місцевість зробили місто в ті далекі часи помітним поселенням. Та після погрому монголо-татар в 1240 р. Дубно занепадає, і майже на півтора сторіччя його назва зникає з літописів.


Недалеко від села Тараканів Дубенського району, в мальовничій місцевості над Іквою, серед лісу, на пагорбі, збереглися розвалини форту, який ще іноді називають Нова Дубенська фортеця. На кінець XIX ст. Дубенський (Тараканівський) форт являв собою велике досягнення інженерної думки і був справжньою перлиною фортифікаційного мистецтва. Зовсім поруч шумить автомобілями траса Львів-Київ, а тут – сонне царство воєн ХХ століття.

тараканівський форт6
Починалося все в середині ХІХ ст. Тоді цей край належав до Російської імперії. В 1860-х роках починають нарощувати пагорб для форту. Нарешті 1885-1890рр. стали роками народження Тараканівського форту. Тараканів був дуже важливий для Російської імперії, адже він охороняв її кордони з австрійцями.

 

Читайте також: Подорожуємо Україною: неприступна Кременецька фортеця
Щоб не говорити довго про масштаби та важливість будівництва, наведу один-єдиний факт: з того часу жителям 10 сіл, які розташовані неподалік форту, суворо заборонили зводити будь-які кам’яні споруди. Живіть собі в мазанках або хатках. Все для форту, все для перемоги! Під час будівництва цього укріплення використали новинки військової інженерії. Окрім каменю та цегли, пішло чимало й нового на той час матеріалу – бетону. А чавунні герметичні двері! Диво цивілізації! А сила-силенна лазів, таємних входів та виходів? Диво конспірології! Тоді ж у форті з’явилася телефонна лінія, а лампочки для освітлення темних коридорів везли аж із Франції. І, звичайно, зброя. Тараканів «під зав’язку» заповнили різноманітними гарматами.
Мав форт власну лазню, пральню, хлібопекарню, прийомний покій на 28 ліжок. Тут зводять гарнізонну церкву у візантійському стилі, яка розмістилася в казематах центральної казарми.
Усередині форту було величезне двоповерхове приміщення, куди досі веде кам’яний тунель. Там розташовувалися житлові, складські та господарські приміщення для артилерійської роти та штабу коменданта. Периметр форту складено з таких собі безпечних казематів, які слугували ще й для підтримки головного фортечного валу.

Чиатайте також:  АНТОНІЄВІ ПЕЧЕРИ В УКРАЇНІ: ПОДОРОЖ У СВІТ ЗАГАДОК

тараканівський форт
У 1900р. новенький форт використовують лише як… склад, а пізніше й взагалі як тюрму. Річ у тім, що після того, як його уже повністю збудували, під час інспекції було виявлено, що розташування твердині не відповідає тим завданням, які перед нею ставили. Це означало, що мільйони царських карбованців Російської імперії фактично закопали в землю. Через це вже на початку XX ст. росіяни залишили форт, натомість прийшли австрійці. Відбили його росіяни під час Брусиловського прориву 1916 р., хоча масованих боїв у форту не було і він майже не був на той час зруйнований. Набагато більшим руйнівником виявився час і відсутність звичайного догляду…

 

Читайте також:  Ужгород: таємниці міста на річці Уж
Радянська влада теж хотіла як-небудь використати кам’яно-бетонного монстра, хоча б як склад, та через підвищену вологість та різноманітні випаровування Тараканів з вояка на гробаря не перетворили.
Зараз споруда в аварійному стані, все позаростало кущами і деревами. Та мури всередині ще міцні. Чи надовго тієї міці вистачить – важко сказати.
Наскільки я зрозуміла, під’їздів до форту є два. Ми зупинилися біля залізної чи то брами, чи то просто бляхи, за якою виднілися стіни цегляних казематів. Обійшовши два боки цього величезного чотирикутника і подивувавшись із абсолютно тропічної на вигляд рослинності (стовбури дерев геть вкриті ліаноподібним диким виноградом), потрапляємо до бетонованого бункеру-проїзду власне в саму серцевину форту. Далі – їдьте і дивіться самі. Форт вражає.

Також InfoMIX радить відвідати   ставку Гітлера«Вервольф» – остання таємниця Третього Рейху та  Музей ракетних військ стратегічного призначення в Україні