Подорож Україною: таємниці наскельного міста-фортеці ТуСтань.

У густих лісах Карпат схована унікальна пам’ятка культури та архітектури, яка може похвалитися багатою історією. Про давньоруську фортецю Тустань, природними стінами якої слугували Урицькі скелі, існують легенди. Аналогів цьому дивовижному витвору природи та людських рук не знайти у всій Європі…

tystan8
Погляду туриста відкриваються рештки стін та будівельних конструкцій – залишки міста-фортеці, апогей слави якого припадає на XI-XII століття. У скелях залишилися вирубані майстрами гроти, колодязі, підземні ходи…
Уже п’ятнадцять років ця місцевість має статус Державного історико-культурного заповідника.

 

Читайте також:   АРХІТЕКТУРА КРЕМЕНЦЯ

 

До Тустані веде бічна дорога, що петляє поміж гір. Їхати від траси Львів-Стрий близько 25 кілометрів. З обох сторін дороги простягаються мирні сільські краєвиди, і навіть натяку немає, що поблизу колись була могутня фортеця…

tystan6
Серед місцевих побутує така легенда про походження Тустані: давним-давно, ще коли біля гір селилися велети, один із них наказав нечистій силі за одну ніч спорудити в Урицьких скелях палац. Наказ був виконаний: до третіх півнів будова постала у всій красі. Але, як тільки заспівали півні, велет сам скам’янів…

Ще одна легенда є відлунням часів татаро-монгольської навали. Розповідають, що у Прикарпаття зі своєю татарською свитою прибув страшний напівдемон Шолудивий Буняк, який підступом захопив і знищив місто Бич. Здобувши багату здобич, він спорудив на скелях палац. З часом кілька вцілілих оборонців заснували Другий Бич (теперішній Дрогобич), а фортецю руйнівника висадили у повітря мандрівні музики, перед тим споївши правителя та його свиту.
Звичайно, правдоподібного у цій історії мало –  жодного підтвердження перебування татарів у Тустані археологи не знайшли. Але цікаво, що не так давно поруч із фортецею існувала водойма, яку називали ставом Шолудивого Буняка.

 

Читайте також:  АНТОНІЄВІ ПЕЧЕРИ: ПОДОРОЖ У СВІТ ЗАГАДОК

 

Також місцеві перекази розповідають, що в Урицьких скелях певний час дислокувалися місцеві опришки.

Тустань була крайньою західною фортецею Київської Русі, тому відігравала важливу роль як прикордонний пункт. Споруда входила до лінії карпатської оборони, яка захищала шлях на Європу.

tystan5

Урицькі скелі, які на 87 метрів височіють над рівнем моря, мали важливе оборонне значення. Доповнені дерев’яними конструкціями, вони були нездоланною перешкодою для ворогів. Загалом висота забудови сягала 17,5 метрів.
Тустань мала три лінії оборони. За вежею височіли дві кам’яні стіни висотою 13-15 метрів. Уздовж однієї з них тягнулася стежка, якою можна було пройти тільки пішки. Для кінних вершників існувала окрема дорога – їх пропускали через підйомний міст.

Розквіт міста-фортеці Тустань припадає на ХII-ХІІІ століття –  часи князювання Данила Галицького. У той час житлова забудова на скелі мала висоту п’ятиповерхового будинку. Площа фортеці разом із прилеглими територіями сягала трьох гектарів.

tystan4

Згідно з даними істориків, у Тустані жив воєвода галицького князя, а також воїни та ремісничі. Постійний гарнізон налічував 50 осіб, містечко – 300-400 жителів.

На території фортеці можна побачити дві криниці, в яких колись зберігали запас води на 180 і 250 днів. На тривалий час забезпечені водою, оборонці фортеці могли витримати навіть піврічну облогу. Щоб вода увесь час залишалася свіжою, у неї клали хвою. Такий метод служив своєрідною дезінфекцією і надавав воді тонізуючих властивостей.

Гарнізон проіснував до середини ХV століття. Поступово змінилися кордони і торгові шляхи, укріплення втратило своє значення. Воїни залишили фортецю, яка багато років служила їм надійним прихистком.

tystan3

 

На території Тустані знаходиться найбільша у всій карпатській місцевості кількість наскельних зображень – петрогліфів. В основному це солярні знаки – символи Сонця, зображені у вигляді спарених концентричних кіл та дисків. Загальна кількість таких символів – близько 270, відносять їх до ранньозалізного віку.

 

Читайте також:  Таємниці міста на річці Уж

Схожі петрогліфи виявляють у різних точках земної кулі, але їхнє призначення досі не розгадане.

Одним із найбільш вражаючих петрогліфів Тустані є викуване на скелі двохметрове зображення людського обличчя. За припущеннями вчених, цей комплекс колись був святилищем астрономічно-календарного типу, пов’язаного з рухом Cонця.

tystan2

Також є багато зображень сокир та хрестів, які відносять до давньоруського періоду. Дослідники вважають, що малюнки сокир є залишками язичницького культу, який вшановував Перуна. З поширенням на цій території християнства поверх сокир з’явилися ідеограми хрестів, які, як вважають вчені, символізують «погашення» язичницького символу. Але згодом біля зображень хрестів знову вибиваються сокири, що свідчить про тимчасове відродження поганських вірувань у домонгольський період.

!!!1187294115 (1)

На території Тустані є ще безліч зображень, які досі не розгадані. Та й загалом ця унікальна пам’ятка, в якій химерно поєдналися природна краса та людська праця, з нетерпінням чекає своїх дослідників.
Конец формы