Замок Дракули в Хусті – початок світової легенди в центрі Карпат

Хуст як укріплене місто був відомий ще в Х-ХІ сторіччі і входив до складу Київської Русі. Місто тягнеться від підніжжя гори Замкової, звідки відкривається прекрасна панорама на річку Тису, Трансильванські Карпати і територію Румунії, недалеко відома всім Долина нарцисів – єдиний в Європі заповідник вузьколистих нарцисів.


У місці, де річка Ріка вливається в старшу сестру Тису, біля підніжжя конусоподібної гори, на вершині якої височать руїни замку, розкинулося місто Хуст. Точні дані про час його заснування відсутні. Археологічні знахідки з сусіднього села Іза свідчать, що в цих місцях уже на початку нашої ери жили слов’янські племена.

Hustskiy-zamok
Таким чином, Хуст – старе місто. Офіційно вважається, що йому понад 900 років. Історія міста починається з будівництва на Замковій Горі дерев’яного укріплення, яке згодом замінили на кам’яне. Масивні стіни і донині нависають над містом, нагадуючи про славні часи історії краю. У 1242 році татаро-монголи зруйнували замок, але незабаром їх розбив на території сучасної Угорщини воєвода на ім’я Хуст. Легенда каже, що коли воєвода Хуст оселився в замку, привів із собою багато війська, привіз дружину Тису та двох дітей: доньку Ріку і сина Хустеця. Щоб підлеглі знали, хто ними править, воєвода видав указ, що на його честь місто буде називатися Хустом, найбільша ріка – Тисою, а дві менші річки, які впадають у Тису – Хустецем і Рікою.
За офіційними даними, замковий комплекс в Хусті створювався протягом XI-XII століть, а за народними переказами – ще в дотатарський період. Кажуть, у ті часи фортеця була абсолютно неприступна. У 1191 році угорські королі закінчили спорудження фортеці, будівництво якої тривало понад сто років. Після татарського набігу замок був зруйнований, проте його швидко відбудували. Камені, що використовувалися для спорудження, скріпляли за допомогою вапняного розчину з додаванням яєчного білка та овечого сиру. Це надавало йому надзвичайної міцності.

hust
Після 1526 року замок відійшов до Трансильванського князівства. У XVI-XVII століттях з розвитком вогнепальної зброї фортецю реконструювали та укріпили. Вона складалася з верхнього та нижнього дворів. На верхньому розміщувалися житлові будинки, господарські споруди і колодязь завглибшки 160 м (!!!!). Про колодязь і підземний хід – окрема історія. Легенда говорить, що гайдуки стояли з нагайками та підганяли людей, щоб швидше копали. Три роки витратили на колодязь. А підземний хід від Хустського замку рили дев’ять років. Колодязь, хоча й засипаний, є і тепер. Заростають бур’яном понад 150 метрів у глибину, викладені каменем.
На нижньому дворі, крім житлових і господарських будівель, були каземати, в’язниця, церква та резервуар для води. У 1766 році під час грози блискавка вдарила у пороховий льох. Пролунав жахливої сили вибух, який заподіяв замку серйозних руйнувань. Після цього він поступово втратив своє стратегічне значення.
Є в цього замку і темна, містична сторона, пов’язана з ім’ям графа Дракули. Напевно, немає такої людини, яка не чула б про Влада Дракулу, чиє ім’я оповите хмарою чорних легенд. Усі знають, що він жив у Трансильванії на території сучасної Румунії і відрізнявся однією особливістю: любив, м’яко кажучи, крові попити. Але мало хто знає, що відомий вампір має безпосередній стосунок і до прекрасної закарпатськіої землі. Ось вам історія, цілком реальна й історично підтверджена. У 1329 році угорський король за особливі заслуги перед короною і Його Величністю подарував лицарю Драгу і його брату Вальку Хустський замок з околицями. Околиці на той час становили мало не третину Закарпаття.

 

9434ca9d536c
Свою штаб-квартиру брати вирішили організувати в селі Драга недалеко від Хуста (нині с. Драгово). Драг в перекладі з румунської означає чорт. Очевидно, що ім’я Драг насправді було прізвиськом, бо за свідченнями тогочасних джерел, був він людиною відважною і злою, мав страшний норов і ще більш страшне обличчя, понівечене шрамами.
Угорський король частенько брав у борг у Драга гроші, а віддавав землями. Тому скоро володіння Драга зросли в кілька разів, а сам лицар знахабнів і почав вимагати від короля додаткових привілеїв. Бідний король зрозумів, що виростив монстра, і вирішив його позбутися. Але воювати проти Драга було справою нелегкою, тому в сусідньому Виноградівському замку король поселив ще одного завзятого воїна – барона Пітера Берені, і доручив йому позбутися Драга у будь-який спосіб. У ході нескінченних боїв барон витіснив Драга з рівнини і змусив переселитися в гори Трансильванії, де рід Драків або Дракул живе і донині. А всім відомий Влад Дракула є прямим спадкоємцем лицаря Драга – власника Хустського замку.
На жаль, на сьогодні від замку в Хусті залишилися лише руїни, густо порослі високою травою і чагарником. Але навіть дивлячись на них, усвідомлюєш всю міць цієї твердині, що стоїть на вершині високої гори над древнім Хустом. З майданчика, розташованого біля стін замку, відкривається чудова панорама на місто та його околиці.