Догляд за лакофарбовим покриттям

Одне із запитань, що його має ставити перед собою кожен власник автомобіля: чому тріскається фарба, звідки виникають подряпини на лакофарбовому покритті, якщо автомобіль не атакував бетонну огорожу, якщо ніякий юний пікассо не проживає в сусідній квартирі, та й взагалі навколишнє середовище максимально сприятливе для автомобіля?
Отже, чому лакофарбове покриття стає непридатним?
• Недостатньо регулярне миття автомобіля. У результаті на поверхні машини виникає абразивний шар з частинок пилу, який при першому ж дощі змивається, залишаючи мікроскопічні подряпини. Ці подряпини згодом можуть стати осередками корозії або викликати розтріскування фарби (які б не були малі подряпини, цілісність і монолітність покриття вже втрачено). Особливо до цього схильні колісні арки, молдинги й ін

 

Шипована резина: вчимося користуватися правильно!

 

• Відсутнє миття автомобілів. На дорожньому покритті завжди присутня певна кількість дьогтю, смоли, продуктів нафтопереробки тощо. Ці речовини можуть дифундувати в лакофарбове покриття, якщо їх негайно після завершення подорожі не видалити. Що спекотні ший день, то більше шкідливих домішок (крім звичайного пилу та бруду) потрапляє на поверхню автомобіля.

 

Актуально: правила економної їзди

• Відсутність миття автомобіля після «пташиних несподіванок». «Пташині несподіванки» здатні знебарвити будь-яку фарбу, адже не дарма у птахів «прямий провід», тобто дуже швидке переварювання їжі. Ось і подумайте, якщо птах за хвилину перетравлює зерно, то за який термін його шлунковий сік розчинить автомобільну емаль. Те саме й щодо роздавленої мошкари. Деякі комахи мають високу кислотність (або лужність), а кислота і луг порушують цілісність лакофарбового покриття, з’являються знебарвлені плями, можуть з’явитися мікротріщини і, як наслідок, вогнища корозії.

 

10 способів убити свій автомобіль

• Регулярне миття машини на автоматичних мийках. Механічні зусилля у поєднанні з жорсткістю щіток на таких мийках провокують з’яву мікротріщин у покритті, А іноді й подряпин. Якщо уважно розглянути лакофарбове покриття автомобіля після відвідування автоматичної мийки, то неозброєним оком можна побачити характерні кругові подряпин покриття. З допомогою збільшувального скла добре видно, що краї цих подряпин рвані, тобто це пошкодження фарби є причиною корозії.
• Миття автівки за температури, що нижча за О ° С. Усім відомо зі шкільного курсу фізики, що вода при замерзанні розширюється, крапля, що потрапила на будь-який дефект покриття (хай який він малий і несуттєвий), при замерзанні збільшує розміри цього фекту.

Чи треба мити автомобіль взимку?

миття авмобіля взимку• Миття холодного кузова гарячою водою і навпаки. Емаль підкоряється тим самим законам фізики, що й усе в природі: при нагріванні розширюється, при охолодженні стискається. Звісно, ці перепади об’єму неозброєним оком не видно, проте вони є. У випадку, якщо на гаряче (розширене) лакофарбове покриття наливають холодну воду, яка провокує різке стискання, тріщин покриття не уникнути. У разі потрапляння гарячої води на холодне (стискання) покриття ефект буде такий самий.
• Миття автомобіля брудною водою. У брудній воді є абразивні речовини (наприклад, пісок), які залишають подряпини на автомобільній фарбі.
• Видалення бруду з поверхні автомобіля зішкрібанням. Це неодмінно пошкодить лакофарбове покриття.
лакофарбове покриття• Видалення пилу та бруду з поверхні автомобіля сухим обтиральним матеріалом. При цьому шар фарби пошкоджується абразивними речовинами, а їх «втирання» у кузов призводить до численних дрібних подряпин і втрати блиску покриття.
• Використання невідповідних мийних засобів для миття автомобіля (прального порошку, соди і т. д.). Подібні засоби провокують потьмяніння за рахунок дифузії сторонніх речовин, і в результаті виникає руйнування лакофарбового покриття внаслідок корозії.
полірування авто інфомікс• Поїздка за температури, що нижча за 0° С, безпосередньо після миття автомобіля (до того, як поверхня кузова обсохне). Вода, замерзаючи, пошкоджує фарбу (пам’ятаєте про стиснення-розширення?).
• Полірування поверхні кузова до миття та сушіння. При такому способі догляду за лакофарбовим покриттям поверхні не спеціальними засобами (наприклад, автовоском), а абразивними речовинами, що призводить до подряпин і тріщин.

Джерело