Гальмівна рідина: призначення та харектиристика

Призначення гальмівних рідин – передавати силу від головного гальмівного  циліндра до колісних. Завдання хоч і вузьке, але надзвичайно відповідальне; у гальмівної системи немає права на відмову за жодних обставин. Саме цією умовою визначаються технічні вимоги до властивостей гальмівних рідин. Полягають вони ось у чому.


 

Температура кипіння
Досвід свідчить, що робоча температура гальмівної рідини в найбільш гарячих точках системи приблизно така: 60-70°С під час руху по шосе, 80-100°С у місті й 100-120°С на гірських дорогах. Але це в середньому, а в напружених умовах вона нерідко досягає 150°С і навіть більше, оскільки, наприклад, гальмівна колодка при кількох екстрених гальмуваннях нагрівається до 600°С. Тому рідина в несприятливій ситуації може закипіти, а це загрожує катастрофою: об’єм головного циліндра невеликий (усього 5-15 мл), а щойно об’єм пухирців пари в системі перевищить цю величину, то гальма повністю відмовлять. Але й до цього, при малих розмірах парових пробок, ефективність гальм уже помітно зменшується.
У сучасних гальмівних рідин температура кипіння набагато вища за критичну (тобто 150°С ), але цим не можна спокушатися. Речовини, що входять до їх складу, здебільшого дуже гігроскопічні, тобто легко вбирають вологу з повітря, а гумові манжети служать поганою перешкодою для цього процесу. Точка  кипіння “зволоженої” рідини порівняно з “сухою” набагато нижча, вона легко падає до критичної величини й навіть далі. Тому в паспортних даних завжди вказують два значення температури кипіння: без вологи і з вмістом 3,5% води. Якщо остання мала, то в системі з дисковими гальмами таку рідину застосовувати не слід.

 

Морозостійкість
Очевидно, що рідина, яка служить для передавання тиску, має зберігати прийнятну плинність навіть за сильного холоду. Прийнято, що її в’язкість не повинна перевищувати 1800 кв. мм/хв при 40°С для звичайного виконання й 1500 кв. мм/хв при -55 °С для спеціального північного. При виборі продукту для використання в умовах суворої зими на це треба звертати увагу.

 

Сумісність із ущільненнями
Речовини, що втримуються в гальмових рідинах, неминуче викликають набрякання ущільнювачів ґумових манжетів, однак цей вплив лімітується діючими технічними нормами. Проте й тут є обставина, яку треба мати на увазі. На дуже старих машинах (понад чвертьвікової давнини випуску) можуть бути манжети, ґума яких не сумісна з рідинами сьогоднішніх типів. У системах таких автомобілів мимоволі треба використовувати спиртокасторові суміші, як це робили колись.

 

Антикорозійні й змащувальні властивості
Для рухомих деталей гальмівної системи робоча рідина покликана служити природнім змащенням, оскільки інших антифрикційних продуктів у їхній зоні тертя немає. Важливо й те, що конструктивні елементи зі сталі й кольорових металів не мають зазнавати корозійного впливу з боку речовин, що входять у гальмову рідину. Усі ці вимоги задовольняються застосуванням спеціальних добавок і присадок у товарних продуктах.

 

В’язкість
Ще одна характеристика, мабуть, найважливіша для нас, відповідальна за якість роботи гальм – це в’язкість гальмової рідини. Що менша в’язкість, то більш швидко й точно передається гальмове зусилля й гальма більш адекватно реагують.
Найнижча в’язкість у гальмових рідин DOT 5 і DOT 5.1, що робить їх улюбленими серед гонщиків усіх колісних агрегатів, обладнаних дисковими гальмами. Низька в’язкість і як наслідок – висока капілярність не тільки сприяють більш ідеальній роботі гальм, але й більш легкому процесу прокачування гальмової системи.

 

Термін служби
Строк експлуатації, протягом якого рідина набирає вологу й стає старою для DOT 3 і DOT 4, становить 2-3 роки. DOT 5.1 більш гігроскопічна, але й містить набагато більшу кількість присадок, тому термін служби її в автомобілі може досягати 4-5 років. Силіконова рідина DOT 5 взагалі  слабогігроскопічна й термін служби її може досягати до 10-15 років, але вона має низку інших проблем.  DOT 5 заборонена до застосування в машинах з антиблокувальною системою (ABS).
На більшості автомобілів досить міняти гальмівну рідину раз на два роки або кожні 40 тисяч кілометрів пробігу.