Геній “піару”: Андре Сітроен

Увечері 1927 американський пілот Карл Ліндберг на легкому одномоторному літаку завершував свій легендарний безпосадковий переліт Нью – Йорк – Париж. У тому, що потрапив він саме в Париж, сумніватися не доводилося, – сяюча в темряві, як маяк, Ейфелева вежа, світилася величезними буквами: “Citroen”. Пізніше, на зустрічі з робітниками заводу Сітроен, Ліндберг скаже: “Ім’я Сітроен, що прикрашає Ейфелеву вежу, допомогло мені визначити напрямок, і я приземлився в Парижі”. 


Андре Сітроен був широко відомою і впливовою особистістю. Про нього ходила слава генія реклами і – мрійника, для якого немає нічого неможливого. Сяючі літери на Ейфелевій вежі мовчазно свідчили про рівень успіху цієї людини. Дуже небагато у Франції могли дозволити собі подібне. Переліт Карла Ліндберга Сітроен, як талановитий піарник, також зумів повернути собі на користь і зробити з нього “інформаційний привід”. Багато рекламних методів, придуманих Сітроеном, використовуються досі.

AndreCitroen copy

Так, наприклад, рекламу однієї зі своїх моделей Сітроен почав за півроку до її появи у продажу. Він створив ажіотаж і змусив всіх з нетерпінням чекати виходу автомобіля. Для залучення уваги громадськості до іншої своєї моделі, Андре Сітроен випустив на вулиці Парижа машину, якою, здавалося, ніхто не керував, вона рухалася сама. Насправді ж, водій просто був вміло захований. Французькі діти їздили на зменшених копіях автомобілів Сітроен, зайвий раз нагадуючи перехожим про марку “Сітроен”. Тест-драйви, які популярні зараз, придумав саме Андре. Це машини, випущені його заводом, першими роз’їжджали по містах і селах Франції, так званими караванами, популяризуючи марку .

 

анре сіотрен4 Також він спонсорував знамениті рекламні пробіги напівгусеничних Сітроенів по Азії та Африці. Не можна не згадати і про інший талановитий рекламний хід – Сітроен заполонив своєю рекламою майже всі дороги Франції. На дорогах були встановлені більш 175 000 дорожніх покажчиків, на яких красувався напис: “Дар Сітроена”

citroen-Type-A

citroen-Type-A

Успіх Андре почався в далекому 1905 р., коли він налагодив випуск шестерень, зубці яких нагадували форму букви «V» і дозволяли здійснювати передачу більш плавно і ефективно. Через багато років, форма цих зубців послужить зразком при створенні емблеми бренду. Гроші, зароблені на продажу шестерень, дозволили Сітроену відкрити завод, який в майбутньому займеться випуском автомобілів, а с початку буде виробляти снаряди. За роки війни, підприємство Сітроена випустить 23 млн. снарядів. У повоєнні роки на його базі Андре почне виробництво автомобілів.

 
На початку червня 1919 р. Сітроен пропонує покупцям свою першу модель Type A. Ця машина спочатку була розрахована на масове виробництво, а не на малі партії. Тут Сітроен вибрав стратегію Генрі Форда, з заводами якого він зміг ознайомитися під час поїздки в США. Type A був оснащений двигуном об’ємом 1,3 куб. см, розвивав потужність 18 к. с. і міг розігнатися до швидкості понад 65 км/год. Автомобіль пропонувався покупцям повністю готовим, не було потреби купувати окремо що-небудь з комплектуючих. Машина в 10 модифікаціях випускалася до 1921 р.

citroen-Type-A

citroen-Type-A

На зміну Type A прийшла модель В 2, в якій були враховані деякі недоліки першої моделі. Була поліпшена система охолодження, а також збільшена потужність двигуна. У 1924 р. заводи “Сітроен” випускали 250 автомобілів цієї моделі в день. Серія В була продовжена в моделях В 10 (з суцільнометалевим кузовом), В 12, В 14, а також в її комерційній модифікації В 15 і версії з підвищеною прохідністю В 18.

 
У 1921 р. на Паризькому автосалоні Сітроен представляє модель 5CV Trefle. Її виробництво почнеться в 1922 р. Вона була орієнтована більше на жіночу частину покупців. Тримісний автомобіль, сидіння якого були розташовані у вигляді листка конюшини, був дуже простий в конструкції – гальма були тільки на задніх колесах, водяного насоса не було. Ціна машини становила 10 700 франків і до 1926 р. було випущено 10 000 одиниць.

Citroen 7 CV Traction Avant2
У 1922 р. Андре Сітроен здійснив ще одну рекламну акцію, яка назавжди увійшла в історію. Під час проведення 7-го автосалону, льотчик, найнятий Сітроеном, накреслив в небі слово “Citroen”, яке розтянулося на 5 км. Літери незабаром розтанули, але враження на відвідувачів, без сумніву, було справлене.

 
До Паризькому автосалоні в 1928р. Сітроен підготував лінійку моделей С. Він представив публіці модель С4 (4 циліндри, максимальна швидкість 80 км/год) і модель С6 (6 циліндрів, люкс-версія, максимальна швидкість 105 км/год). Обидві моделі пропонувалися з великим асортиментом кузовів і були популярні серед покупців аж до 1932 р.
Революційна Citroen Traction Avant (7 CV) з’явилася на ринку в 1934 р. У ній було втілено безліч передових технічних розробок. Перш за все, це був перший масовий автомобіль з переднім приводом, незалежною торсіонною підвіскою і несучим суцільнометалевим кузовом.

Citroen Trefle

Citroen Trefle

Машина також відрізнялася гідравлічними гальмами, що амортизують кріпленнями двигуна, знімними гільзами циліндрів і верхнім розташуванням клапанів. Зовнішній вигляд, розроблений художником-дизайнером Фламініо Бертоні, був дуже вдалим, гармонійним і додавав автомобілю індивідуальність. Ця модель мала приголомшливу стійкість при русі на великих швидкостях, і вона була вкрай популярна як серед поліцейських, так і серед гангстерів, використовувалася також і у військах вермахту.

 
У зв’язку з початком Другої світової війни, випуск цієї моделі припинився, але одна з її 6-циліндрових версій виготовлялася аж до 1956 р. Про надійність машини свідчить той факт, що до цих пір в Європі існують клуби любителів цієї моделі, які проводять автопробіги на тисячі кілометрів.

Traction Avant

Traction Avant

Вихід у світ Traction Avant повністю затьмарив собою цілу гаму моделей таких, як 8 CV, 10 CV, 15 CV, які в 1932 р. змінили С 4 і С 6. Вони отримали прізвисько “Rosalie” і були знамениті тим, що на них встановили кілька рекордів швидкості.

 
У 1934 р. у компанії почалися фінансові труднощі. Вплинула і світова економічна криза, і деякі прорахунки Андре Сітроена. Банки перестали йому довіряти. Росла заборгованість і кількість судових позовів. Компанію потихеньку стали прибирати до рук брати Мішлен – основні кредитори. Сітроен не відразу це усвідомив. І вже 31 січня 1935 під тиском він змушений був піти з посади президента і передати контрольний пакет акцій. Таке потрясіння, природно, не могло не позначитися на здоров’ї Андре Сітроена. У нього відібрали справу всього його життя … 3 липня 1935р. Сітроен помирає від виразки шлунка.

Citroen AMI 8

Citroen AMI 8

У зв’язку з початком війни компанії Сітроен не вдалося запустити у виробництво аналог німецького Фольксваген Жук і американського Форд Т. Модель 2 CV, розробки якої були розпочаті в 1936 р., позиціонувалася як вкрай проста, дешева, доступна в обслуговуванні та ремонті машина, на якій, разом з тим, можна “провезти по зораному полю лоток яєць, жодне не розбивши”, побачить світ лише в 1948 р. на Паризькому автосалоні. Але її виробництво в різних версіях буде тривати до 1990 р.

 
У 1955 р. відвідувачі Паризького автосалону були шоковані футуристичною моделлю DS. Про те, яке враження вона справила, можна судити за кількістю замовлень на неї, які надійшли за час роботи автосалону, – 80 000. Машина не тільки виглядала авангардно, вона була ще й оснащена передовими технічними напрацюваннями, такими як – гідропневматична підвіска, сервопривід рульового управління, напівавтоматична коробка передач. Було випущено кілька модифікацій, у тому числі спрощена ID, універсал Safari з відкидними сидіннями в багажнику, версія кабріолет. Всього до 1975 р. було зібрано близько півтора мільйона машин цієї моделі.
У 1961 р. стала популярною серед молоді і жінок модель AMI 6 зі сміливим нахилом заднього скла під зворотним кутом. У 1969 р. нахил змінили на традиційний на версії AMI 8.

Citroen Xantia

Citroen Xantia

Намагаючись перевершити самих себе, конструктори і дизайнери Сітроен розробили до 1970 р. модель SM, що поєднала в собі комфорт лімузинів, спортивний характер, а також космічно-футуристичну зовнішність, яка вже стала візитною карткою Сітроен. Під капотом SM приховувала V-подібний 6-циліндровий двигун Maserati, потужністю 170 л. с. Салон оббивався натуральною шкірою, встановлювалися електричні склопідйомники, обігрівач заднього скла, кондиціонер.

 
У 1973 р. на базі моделі GS (1970-го року) Сітроен починає випускати модель GS Birotor. Авангардність цієї моделі полягала в самому роторно-поршневому двигуні Ванкеля, який гідно не оцінений і до нашого часу.
З 1974 по 1991 р. почала випускатися Cітроен CX. На його базі Сітроен вперше представить в 1975 р. свій легковий автомобіль з дизельним двигуном. Модифікація GTI Turbo могла розганятися до 220 км /год.

 
У 1974 р. Cітроен і Пежо засновують спільну групу PSA. Першим результатом її діяльності стала спільна модель LN, випущена в 1976 р. За основу при розробці її кузова був узятий трехдверний Пежо 104, тоді як двигун був узятий від Сітроен AMI 8. Чотирьохдверний Пежо 104 ліг в основу при створенні Cітроен Visa. Він поставлявся з 2-циліндровим двигуном повітряного охолодження і 4-циліндровим – рідинного.

 
У 80-х рр. Сітроен створив модель ВХ (1982р.), кузов якого розробляв італійський дизайнер Бертоне, компактний хетчбек AX в 3-х і 5-дверних версіях, представницький XM з бензиновими турбірованими і нетурбірованими двигунами, а також дизелями і турбодизелями.

 
Найяскравішими моделями 90-х стали – ZX (популярна у європейців, версії 3-х, 5-дверний хетчбек, універсал, роки випуску 1991-97), Xantia – 1993-2001 р.р. (Продавалася з 11 варіантами двигунів), комерційний фургон Berlingo, мінівени Evasion і Xsara Picasso, наступник лінії AX – модель Saxo.

 
Сьогодні компанія Сітроен пропонує своїм покупцям широку модельну гаму – хетчбеки С1, С3, С4, мінівен С4 Grand Picasso, седан C5, лінійку DS – моделі 3, 4 і 5, фургони Nemo і Berlingo, вантажні та пасажирські мікроавтобуси Jumpy і Jumper, вантажні автомобілі.