Правильна обкатка нового авто

Кожен, хто стає щасливим власником новенького автомобіля, чує величезну кількість порад і рекомендацій на предмет обов’язкової обкатки свого «залізного коня». Та часом вони настільки різняться і навіть суперечать одна одній, що непідготовленій людині буває нелегко розібратися в усіх тонкощах цього важливого і, як їй здається, складного процесу. Насправді ж не такий страшний чорт, як його малюють. І сьогодні «infoMIX» розповість про прості, але ефективні способи обкатки нової машини.

 


Не слухайте тих, хто кажуть, що сучасні автомобілі настільки досконалі технологічно, що ніякої обкатки просто не вимагають. Така думка нічим не обґрунтована, оскільки елементарні закони фізики ще ніхто не відміняв. Усі деталі, що взаємодіють одна з одною, незалежно від того, які технології застосовувалися при їхньому виготовленні, потребують адаптації, тобто банального притирання. Проігнорувати цей факт — приректи двигун, трансмісію та інші вузли з великою кількістю високоточних рухомих елементів на роботу з підвищеними навантаженнями поза діапазоном їхньої найбільшої ефективності. Як наслідок — корисне життя вузлів і агрегатів стане коротшим, не кажучи вже про підвищену витрату палива, масла і т.д.
Від менеджерів автосалонів часто можна почути про так звану «холодну» обкатку, яку здійснює сам виробник, що, нібито, звільняє від необхідності «гарячої» обкатки (тієї, про яку ми й будемо говорити). Мовляв, усе вже готове: тисни на «газ» — і насолоджуйся! На жаль, не все так райдужно. Дійсно, деякі виробники здійснюють у заводських умовах «холодну» обкатку двигуна на спеціальних стендах, аби здійснити первинне припрацювання пар тертя. Але це лише один зі способів виявлення дефектів, і він жодним чином не може замінити собою повноцінну «гарячу» обкатку. Про це потрібно пам’ятати, щоби не стати жертвою технічної неграмотності менеджерів із продажу.
Перше і найважливіше правило при обкатці нового автомобіля: на певний час забудьте про те, що ви володієте потужним і динамічним автомобілем (якщо, звичайно, так і є). Не прикидайтеся спортсменом, потерпіть трохи. Перші 1000-1500 км пробігу ваша машина не повинна відчувати знущань над собою. Все, що ви робите, має бути м’яким і акуратним. Це дійсно важливо, тому що це і є сама суть обкатки. Причому, дуже бажано, щоби її проводив не новачок, а досвідчений водій, який уміє поводитися з автомобілем дбайливо. Тим, чиє життя за кермом тільки починається, через цілком об’єктивні причини це не завжди вдається. Подумайте, можливо, серед знайомих є людина, якій можна довірити обкатку. Ваш автомобіль від цього тільки виграє.
Одна з особливостей нових силових агрегатів у тому, що вони не дуже добре ставляться до тривалої роботи в одному діапазоні оборотів колінчастого валу, незалежно від того, низький він чи високий. Про це, до речі, чорним по білому написано в інструкціях із експлуатації більшості автомобілів. Тому в період обкатки намагайтеся не їздити дуже довго з однією і тією ж швидкістю. Адже це не складно, погодьтеся. Але й у крайнощі теж впадати не варто. Інтенсивні розгони та гальмування (колодкам до дисків теж потрібно притертися) — не менш шкідливі, ніж тривала сталість. Шукайте золоту середину.
Найкращим для середньостатистичного двигуна є діапазон обертів від 2000 до 4000. До того ж, як показує практика, при цьому мотор споживає найменше палива. Проте піднімати стрілку тахометра вище позначки в 3000 об./хв. без особливої  потреби небажано, як небажано і набирати швидкість на підвищеній передачі, коли кількість обертів падає, скажімо, до 2000. У цьому разі навантаження на двигун не відповідатиме умовам руху, тобто буде надмірно великим.
На думку інженерів-мотористів, тривала робота силового агрегату на холостих обертах, як і гальмування двигуном, прирівнюється до експлуатації його у складних умовах із усіма наслідками, які з нього випливають. Але дати мотору вийти на робочу температуру після запуску все ж потрібно. Дуже важливо також не перевантажувати новий автомобіль багажем, а про причепи та поїздки на дачу по бездоріжжю на початку і зовсім думати не варто. Якщо загрузнете у болоті, піску чи інших перешкодах, вибратися без граничного навантаження на двигун і трансмісію буде неможливо.
До речі, не забувайте частіше перевіряти рівень масла й інших рідин, і час од часу зазирайте під днище автомобіля, щоби переконатися у відсутності будь-якої течі. Це дасть вам можливість на ранній стадії виявити можливі дефекти і вжити заходів для їх усунення. Це насправді важливо. Наприклад, якщо двигун залишиться без масла, а ви цього не помітите, наслідки будуть сумними, а ремонт — украй дорогим. Про всяк випадок у вас завжди повинна бути із собою запасна посудина з маслом.
Аби перевірити рівень масла, автомобіль треба поставити на рівній поверхні. Перевірку потрібно проводити через 3-5 хвилин після зупинки двигуна. Вийміть вимірювальний щуп, протріть його досуха тканиною, яка не залишає волокон, вставте назад і через кілька секунд знову дістаньте. Рівень масла повинен знаходитися між позначками MIN і MAX на щупі. Відстань між відмітками відповідає приблизно 1 літру масла. Якщо його рівень істотно нижче за позначку MAX, масла потрібно долити. Причому, воно має бути того ж сорту. Важливо також, аби після доливання рівень масла не перевищував позначку MAX.
Говорячи про обкатку нового автомобіля, багато хто вважає, що вона має стосунок тільки до силового агрегату, несправедливо забуваючи про інші вузли. Зокрема, про трансмісію, яка вимагає до себе не менш дбайливого ставлення, особливо «механіка». Не кидайте педаль зчеплення дуже різко, а з важелем КПП поводьтеся акуратно. Дайте дискам і шестерням якнайкраще притертися одне до одного. Інакше робота трансмісії надалі може стати менш комфортною.
ісля того, як ваш автомобіль проїде певну кількість кілометрів, не полінуйтеся з’їздити на так зване «нульове ТО» (рекомендований пробіг, після якого необхідно його пройти, дізнайтеся у свого дилера). Багато хто ставиться до нього несерйозно, вважаючи, що це лише чергова спроба здерти з автовласника зайві гроші. Але й важливість такого ТО переоцінити складно. Це досить глибока діагностика автомобіля та його обладнання. Крім того, механіки перевірять рівень і стан усіх рідин, особливо масла, яке ми рекомендували би замінити, оскільки іноді в нього потрапляють дрібні частинки металу (простіше кажучи, стружка з погано оброблених деталей), які можуть зашкодити двигуну.
Ось, власне, і все, що потрібно знати про особливості обкатки авто. Якщо дотримуватися всіх цих порад, дуже скоро ваша машина набере своєї оптимальної форми і буде повністю тішити всіма тими можливостями, які заклали в неї інженери.
P.S. Усе, про що йдеться в цій статті, безпосередньо стосується і обкатки автомобілів після капітального ремонту. Більше того, якщо ви не впевнені, що вашу машину «оживляли» висококваліфіковані фахівці на спеціальному обладнанні та з дотриманням усіх стандартів, варто поставитися до обкатки після капремонту з іще більшою увагою та спершу експлуатувати автомобіль у максимально щадному режимі.