Консультує адвокат Лукашук Андрій Володимирович

– На АЗС водій вирвав післотет. Чи зобов’язаний водій платити відразу? Чи можна оформити цю ситуацію як ДТП і покласти виплату на страхову компанію? Як повинен діяти водій, якщо на АЗС вимагають плату (2500 грн)?

Розглянемо варіант, коли через неуважність водія було вирвано пістолет на АЗС, тоді він не зобов’язаний платити відразу та може оформити цю ситуацію як ДТП і покласти виплату на страхову компанію.

В першу чергу, потрібно викликати працівників ДАІ для складання протоколу про скоєння ДТП. Не має значення, хто викличе правоохоронців,  оскільки, відповідно до п.1.10 Правил Дорожнього руху,  ДТП – це подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди чи завдані, як в нашому випадку, матеріальні збитки. В цьому випадку були завдані матеріальні збитки майну АЗС.

Прибувши на місце ДТП, працівники ДАІ зобов’язані скласти протокол та зібрати пояснення щодо даного випадку і видати сторонам у скоєнні ДТП довідку про такий факт. В подальшому транспортні засоби (далі – ТЗ) підлягають обов’язковому страхуванню від цивільно-правової відповідальності власників наземних ТЗ.

По-друге, оскільки автомобіль застрахований, то потрібно обов’язково повідомити страховика про такий випадок. Відповідно до ч.2 ст.8 ЗУ «Про страхування», страховим випадком вважається подія, передбачена договором страхування або законодавством,  яка  відбулася  і  з  настанням якої виникає обов’язок страховика здійснити виплату страхової суми  (страхового відшкодування)  страхувальнику,  застрахованій  або  іншій, як в  нашому випадку третій особі. Страховик у свою чергу, якщо буде потрібно, відправить аварійного комісара (представник страховика), який складе відповідний акт та зафіксує фото-, відео- зйомкою, які саме пошкодження сталися внаслідок ДТП.

Отже, оформлюючи документи по страховому випадку, незалежним експертом буде складений висновок щодо реальної вартості завданих матеріальних збитків АЗС. Після розгляду судом,  буде винесено постанову про Вашу винуватість та обов’язок сплатити адміністративний штраф у даному ДТП. І лише тоді буде відшкодовано страховою компанією матеріальні збитки АЗС, які виникли внаслідок ДТП.


 

– Водій перетнув подвійну суцільну смугу, об’їжджаючи ями на дорозі. В іншому разі автомобілеві була б завдана шкода. Чи правомірно складений протокол про адмінправопорушення? Чи є можливість в даному випадку не платити штраф? Чи можна вимагати відшкодування від держави, якщо автомобіль пошкодився  внаслідок незадовільного стану дороги?

 На жаль,  але при такій ситуації буде правомірним складення працівником ДАІ протоколу про адміністративне правопорушення та притягнуто Вас до відповідальності за п.1.3 додатку 2 Правил дорожнього руху, згідно ст.122 Кодексу України про адміністративне правопорушення.

Але це ще не все, по-перше, у графі пояснень потрібно повністю викласти ситуацію. Також необхідно зафіксувати дану ділянку за допомогою фото-, відео- зйомки.

По-друге, потрібно наполягати на тому, щоб був викликаний представник державної влади, який є відповідальним за дану ділянку автодороги. Після чого вимагати, щоб працівником ДАІ було складено на представника влади протокол про адміністративне правопорушення та притягнуто його до адміністративної відповідальності за ст.139 КУпАП (Пошкодження автомобільних доріг, вулиць, дорожніх споруд, залізничних переїздів і технічних засобів регулювання дорожнього руху, створення перешкод для руху та невжиття необхідних заходів щодо їх усунення).

Отже, у разі виникнення пошкоджень транспортного засобу, необхідно здійснити незалежним експертом оцінку даних пошкоджень. І тільки після цього можна звернутись до суду, шляхом подання позовної заяви про відшкодування збитків, завданих ТЗ, у зв’язку з пошкодженням автомобільних доріг. При цьому всі витрати, які пов’язані з даною ситуацією, можна зазначити в позовній заяві та просити суд про їх відшкодування.


 

З повагою, адвокат – Лукашук Андрій Володимирович

Свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю №603 від 04.01.2012р.

м. Луцьк, вул. Бойка, 1, офіс 301

тел. 0509262610

тел. 0987535307