Адвокат Сергій Книш: як не потрапити в трудове рабство за кордоном

Питання щодо здійснення посередницької діяльності з приводу працевлаштування за кордоном регулюються рядом офіційних документів, які чітко зазначають права та обов’язки як Замовника, так і Виконавця. Але ж далеко не всі настільки юридично підковані, щоб розібратися у нетрях законів і кодексів. Саме правова неграмотність найчастіше призводить до різноманітних неприємних ситуацій при працевлаштуванні за кордоном. На що звернути увагу, щоб не стати жертвою шахрайства, розповів доцент кафедри спеціальних юридичних дисциплін КУП НАН України, кандидат юридичних наук, адвокат Сергій Книш.


 

 

Сергію Володимировичу, зазвичай люди, які хочуть влаштуватися на роботу за кордоном, звертаються до організацій-посередників. На вашу думку, наявність ліцензії у такої організації гарантує її порядність?
Якщо говорити про порядність у контексті дотримання зобов’язань суб’єкта підприємницької діяльності комерційною структурою, належного виконання нею договірних зобов’язань, то моя відповідь – частково ТАК.
Які документи повинна мати організація, що займається працевлаштуванням за кордоном?
Відповідно до п. 2.8.2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з посередництва у працевлаштуванні на роботу за кордоном, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 272 від 06.09.10 (надалі – Ліцензійні умови), у службовому приміщенні (офісі) ліцензіата, де проводиться прийом громадян, на доступному для них місці мають знаходитися нормативно-правові акти та документи, а саме:
•інформація про повне найменування ліцензіата, його місцезнаходження або місце проживання фізичної особи-підприємця, номери телефонів, прізвище, ім’я та по батькові керівника та/або власника;
•копія свідоцтва про державну реєстрацію;
•фотокопія ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном;
•перелік країн, до яких, відповідно до укладених зовнішньоекономічних договорів, ліцензіат має право працевлаштовувати клієнтів;
•засвідчена ліцензіатом письмова інформація про характер майбутньої роботи, загальні умови праці та проживання у країні працевлаштування;
•номери телефонів Мінпраці;
•Закони України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та витяг із Закону України «Про захист прав споживачів» у частині надання послуг;
•копія Ліцензійних умов;
•книга відгуків та пропозицій.
Якщо в кадровій агенції вимагають наперед заплатити певні кошти, які начебто мають покривати витрати на переговори, факси і т.д. з майбутнім роботодавцем, їх варто сплачувати?
У Ліцензійних умовах, зокрема, пункті 3.6.7, чітко сказано, що стягувати з клієнтів будь-які види попередніх оплат за послуги з посередництва у працевлаштуванні на роботу за кордоном до отримання клієнтом завізованого іноземним роботодавцем трудового договору (контракту) та/або робочої візи (в разі наявності між Україною та країною працевлаштування візового порядку в’їзду) в посольстві (консульстві) іноземної країни ЗАБОРОНЕНО. Тобто ви зобов’язані сплатити лише за одну послугу – фактичне працевлаштування за кордоном. Все інше – це проблеми Виконавця. Він маєбути максимально зацікавленим у позитивному для Замовника результаті, щоб покрити витрати та отримати прибуток.

 

Наскільки важливий договір з кадровим агентством? Чи варто з ним іти до професійного юриста?
Консультація професійного юриста ніколи не буде зайвою, особливо у такій важливій справі, як працевлаштування за кордоном. Договір з кадровим агентством – це офіційний документ, яким регулюються Ваші з ним професійні відносини. Часто у таких договорах є «підводні камені» – завуальовані фрази, які можна неоднозначно трактувати. Середньостатистична людина може просто не звернути уваги на підозрілі формулювання. Тому краще звернутися до досвідченого юриста, який такі речі бачить з першого погляду.
Варто знати, що вимоги до змісту договору (контракту) про надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном чітко визначені пунктом 3.5.1 Ліцензійних умов. Договір повинен містити: номер, дату і місце укладання, найменування ліцензіата, номер та дату видачі ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном, номер телефону, адресу місцезнаходження та/або місця провадження діяльності ліцензіата; відомості про клієнта (прізвище, ім’я та по батькові, місце проживання, номер телефону тощо); визначення предмета договору (контракту); права, обов’язки та відповідальність сторін, у тому числі фінансові зобов’язання; умови змін, розірвання та анулювання договору (контракту); порядок вирішення спірних питань; місце підписання трудового договору з іноземним роботодавцем; термін дії договору (контракту); визначення форс-мажорних обставин та дії сторін при їх настанні; перелік додаткових послуг, що можуть бути надані посередником за плату.

Як можна бути впевненим, що майбутній роботодавець візьме на роботу і буде виконувати умови договору?
Насамперед, підписаний договір має бути якісним і чітким – із зрозумілим зазначенням взаємних прав і обов’язків, щоб неможливо було підміняти поняття і трактувати їх по різному; із зазначенням штрафних санкцій, правильним (зручним) визначенням підсудності (на жаль, ця норма виключена з ЦПК України).
Нерідко трапляються випадки, коли люди сплачують гроші наперед, підписують договір, а потім підходяща робота ніяк не знаходиться. Кадрова агенція, звичайно, гроші повертати не хоче. Як можна повернути свої витрачені кошти?
Нагадаю, Ліцензійні умови не передбачають стягнення з клієнтів попередньої оплати. Ніколи не платіть гроші наперед! Навчіться ставити елементарні питання: чому, на якій підставі, який нормативно-правовий акт це передбачає.
Якщо ж ви все-таки заплатили наперед і Посередник не виконав своїх зобов’язань, зазначених у договорі, Ви маєте повне право звернутися до суду із відповідною позовною заявою про стягнення збитків (оплачених коштів) із посиланням на доказову базу.

Якщо людина приїхала за кордон, але її там якимось чином обманули, наприклад, дали роботу лише на один день чи взагалі, роботодавець вигаданий, куди звертатися? Яким чином можна добитися виплати матеріальної чи моральної шкоди? Які докази потрібно мати?
Відстоювати свої інтереси у суді можна лише тоді, коли Посередник працює законно. Тому заздалегідь перевіряйте законність здійснення кадровою агенцією чи роботодавцем діяльності по працевлаштуванню, насамперед, наявність необхідних документів.
І знову ж таки: все залежить від того, що написано у трудовому договорі. Тому повторюся: уважно читайте документи, які підписуєте. Адже часто люди не вчитуються в умови договору або взагалі – не до кінця їх розуміють. Якщо ви не почуваєтеся компетентним у таких речах, звертайтеся до юриста – це допоможе уникнути шахрайства зі сторони кадрової агенції, а відтак і неприємностей у майбутньому.

м. Луцьк, вул. Л. Українки, 44/2
тел. (0332) 72-10-75
моб. (067) 334-01-00, (050) 378-47-30
Свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністтю № 277

Раніше писали про:
Бараки з написами “Ласкаво просимо до пекла” замість обіцяної тисячі доларів зарплати
Адвокат Сергій Книш: на що звернути увагу при оформленні кредитних договорів щоб не потрапити в кредитну пастку
Раби XXI століття, або Ціна поїздки на порічки