Адвокат Сергій Книш: на що звернути увагу при оформленні кредитних договорів щоб не потрапити в кредитну пастку

– Що варто робити позичальнику, якщо він у певний момент не може сплачувати кредит банку?

 

Кращий спосіб вирішення такої проблеми – особисте звернення до банку з проханням переглянути умови кредитного договору, тобто провести реструктуризацію боргу.

Перед походом до банку варто заздалегідь підготувати документи, що підтверджують виникнення проблеми з виплатою кредиту (довідки про зменшення заробітної плати та інші, розпорядження про відрядження в іншу місцевість, наказ на звільнення з роботи і т.д.).

На сьогодні є різні варіанти виходу з цієї ситуації, наприклад, відтермінування виплати основного боргу, в т.ч. з відсотками, розстрочка платежів, продовження терміну позики або зниження процентної ставки. Все вирішується в індивідуальному порядку.

У випадку, якщо не досягнуто консенсусу з банком, то треба іти до суду з проханням внесення змін до кредитного договору.

Чого не варто робити, так це ховатися від банку, оскільки позичальника будуть очікувати не тільки дзвінки від служби безпеки банку, але й дзвінки та візити колекторів.

 

– За яких обставин банк може надати можливість виплачувати кредит на нових умовах, прийнятних як для позичальника, так і для банку?

 

Банк, як правило, зацікавлений в отриманні грошових коштів від позичальника.

Тому, якщо позичальник переконає банк, що він не відмовляється та має бажання й надалі оплачувати кредит, банки йдуть на відповідні поступки.

У цьому випадку банк одержує свої гроші і звільняється від проблеми продажу предметів іпотеки та застави.

 

– Чи часто позичальники звертаються до професійних юристів за роз’ясненням договорів при здійсненні великих покупок?

 

На сьогодні люди стали більше страхуватися при здійсненні великих покупок, а тому частіше звертаються до професійних юристів. Нерідко участь у продажі нерухомості супроводжується представниками агентств нерухомості та юристів.

Робота юриста на цьому етапі полягає в наданні консультації з приводу вигідності умов договорів купівлі-продажу, кредитних договорів з фінансовими установами.

 

– Чи є випадки, коли у договорах з фінансовими установами вказані завищені відносно норм чинного законодавства штрафи та пеня? Чи потрібно на це звертати увагу?

 

На жаль, дійсність така, що всі кредитні договори прописані на користь банку, всі ризики за кредитним договором покладені на позичальника. Банк зазначає різні штрафні санкції (штрафи, пені, комісії) в різних умовах кредитного договору, а тому треба обов’язково звертати на це увагу, а також проконсультуватися з професійним юристом про наслідки укладення такого договору.

 

м. Луцьк, вул. Л. Українки, 44/2
тел. (0332) 72-10-75
моб. (067) 334-01-00, (050) 378-47-30
Свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністтю № 277