Як вибрати безпечну «незамерзайку»

Із настанням холодів кожен автомобіліст замислюється про своєчасне придбання незамерзаючої рідини для свого залізного коня. Однак при виборі цієї продукції необхідно бути пильним та обережним.


 

Найсильніша незамерзаюча рідина чистить скло до мінус сорока і більше. Складаються очищувачі з розчину спирту з миючими добавками (поверхнево-активними речовинами), віддушки (аби не було поганого запаху) і барвника.
Все, здавалось би, просто. Та це не так…

Безбарвна смерть
Якщо ви зібралися купити «незамерзайку», зверніть увагу на те, щоб у її складі не було метанолу, оскільки він токсичний для людини. При використанні такої рідини є ризик проникнення його випарів у салон автомобіля через систему вентиляції, що може в подальшому призвести до запаморочення, слабкості й навіть проблем із зором.
Метанол дуже зручний для підроблення незамерзайки. Він змішується в певних співвідношеннях із водою та більшістю органічних розчинників. Дешевший за ізопропіловий спирт, із якого сумлінні виробники роблять незамерзайки, не кажучи вже про спирт етиловий. Але метанол — отрута!
Метанол іще називають деревним спиртом. Це сильна отруйна безбарвна рідина. При потраплянні всередину людського організму вона вражає нервову та судинну системи. 5-10 грамів метанолу призводять до повної та безповоротної втрати зору, а доза у 30 грамів, як правило, є смертельною. Із повітрям в об’ємних концентраціях 6,72-36,5% метанол утворює вибухонебезпечні суміші.
Шлях отруйних випарів у легені водія та пасажирів простий: стікаючи по склу, метанол при русі автомобіля проходить через піч, а потім потрапляє до салону.

 

Читайте також:  Актуально: правила економної їзди

Викликає розлад зору, нудоту, запаморочення. А при щоденному контакті з цими випарами є всі шанси набути таких хронічних захворювань, як бронхіт і астма.
Незамерзаюча рідина на основі метанолу заборонена у більшості країн світу, в тому числі й в Україні. Шахраї везуть її  в усі великі міста не дрібними партіями, а цілими фурами. Виробництво обходиться в рази дешевше, а продаж приносить надприбутки. Водії про шкоду метанолу начебто і знають, але користуються тим, що є.
Цікаво, що результати численних опитувань автомобілістів на тему вибору «незамерзайки» виглядають досить парадоксально. Всі здогадуються, що метанол — отрута, але такий визначальний фактор при купівлі незамерзаючої рідини як безпека здоров’я на перше місце ставить лише кожен четвертий. Решта керуються у виборі або ціною (23,8% опитаних), або температурою замерзання (19,8%). Запах хвилює лише 14% автомобілістів.

 

Читайте також:  Шипована резина: вчимося користуватися правильно!

Якісна незамерзаюча рідина різко пахне. Здавалось би, парадокс, але це незмінний атрибут ізопропілового спирту, із сумішей якого й роблять легальні склоочисники. За запахом нагадує ацетон, але легко маскується ароматичними добавками. Метанол, у свою чергу, має солодкуватий аромат, а іноді зовсім не пахне, що часто сприймається покупцями підробки як «знак якості»: запах не б’є в ніс — значить, рідина хороша. Поки це єдиний позалабораторний спосіб перевірки товару. Тільки відбувається такий «тест», як правило, вже на трасі.
Будьте обережні!

Як не надихатися
Втім, хіба лише метанолом труяться водії? По-перше, ізопропіловий і етиловий спирти (їх прийнято вважати безпечними) повітря в салоні автомобіля теж не озонують. Крім того, в каністру з омивачем часто додається віддушка — синтетичний ароматизатор, а часом і ароматичні вуглеводні, наприклад, толуол. Як кажуть токсикологи, від такого повітряного «коктейлю» перш за все страждають ті, хто мають сильну чутливість і виражені алергічні реакції. Те ж стосується й людей, у яких є проблеми із зором, особливо тих, хто носять контактні лінзи: випари спирту впереміш із «букетом» хімічного ароматизатора часто викликають різь в очах. Ще одна категорія потенційних жертв «хімічної атаки» — хворі на виразку шлунку та хронічний гастрит: вдихання їдких випарів може спровокувати загострення цих захворювань.

 

Читайте також:  10 способів убити свій автомобіль

Чи є способи захисту від «хімічної зброї»?
Слід якомога рідше користуватися «незамерзайкою» на стоянках та у пробках: саме тоді концентрація шкідливих випарів у салоні досягає максимуму.
Якщо при роботі склоочисників і склоомивача ви відчули слабкість, головний біль, стали раптом розсіяними, негайно зупиніть машину, вийдіть із неї та подихайте повітрям 5-10 хвилин. Якщо при подальшій поїздці самопочуття не покращилося, найкраще взагалі злити підозрілу «незамерзайку».
Пам’ятайте, що при дії на організм людини деякі спирти виявляють так звану кумулятивну реакцію (своєрідний «ефект пам’яті»), тобто отримані раніше та «свіжі» дози накопичуються, посилюючи отруєння. Властивість ця дуже підступна, тому при тривалих і стійких розладах обов’язково зверніться до медиків.