РЕСТАВРАЦІЯ ДИСКІВ: заощаджуємо на пальне

За доволі високої вартості нового легкосплавного диска непоганою альтернативою у випадку його пошкодження може стати ремонт.  

Імовірність ушкодження диска на вітчизняних дорогах надзвичайно велика. Найпершими ворогами тут виявляються рейки, що випирають, вибоїни в асфальті, при швидкісному проходженні яких диск, особливо з низькопрофільною шиною, може отримати жорсткий удар. Через це порушується радіальна геометрія, утворюються ум’ятини на ободі різної глибини і розміру, а також відколюються частини зовнішнього краю.

 
Небезпечними для збереження дисків є і шматки арматури, що стирчать з-під землі (звичайна справа для новобудов), гострі камені та ін.  Доволі часто трапляються ушкодження лицьової частини, спричинені невдалими маневрами поблизу бордюрів. У результаті на диску з’являються подряпини й осьові викривлення геометрії, відколи частин променів (опор) диска.

Типовим для дисків видом пошкодження вважається зношування покриття і втрата зовнішнього вигляду, пов’язані здебільшого з умовами використання автомобіля (висока вологість, сіль на дорогах і т. д.). Однак зношування покриття не впливає на експлуатаційні характеристики диска (міцність, геометрію тощо), а тому відновлення зовнішнього вигляду є радше питанням естетики.

 
Зазвичай усі пошкодження виявити доволі швидко. Навіть невелике порушення геометрії неминуче спричиняє радіальне биття. У випадку з передніми колесами це відбивається на вібрації керма, задні колеса передають вібрацію на кузов автомобіля. Крім очевидного дискомфорту, використовувати колесо з таким диском не можна і з міркувань безпеки.
Тим часом міняти диск на новий не завжди доцільно з економічної точки зору. При цьому нерідко буває так, що дисків, які стоять на машині, у продажу годі знайти. Тому через пошкодження одного диска потрібно міняти весь комплект. Альтернативним варіантом тут є ремонт, який у багатьох випадках виправданий і більш вигідний.

 
Технологічно ремонт складається з кількох основних процедур: діагностики ушкоджень, їх усунення та іноді – забарвлення. Передусім диск проходить тестування на спеціальному стенді, де його прокручують з різною швидкістю, знімаючи індикаторним приладом дані з різних частин обода, що показують радіальні та осьові викривлення в геометрії. Також проводять ретельний візуальний огляд, під час якого диск досліджують на предмет можливих тріщин в металі, вивчають характер заминань і сколів.
Після діагностики беруться за виправлення пошкодження. За допомогою силових механічних пристосувань виправляють заминання на ободі й проводять виправлення геометрії.

 
Для закладення сколів і розривів у місцях вгинання застосовують аргонове зварювання і спеціальний дріт, який, розплавляючись, заповнює ушкоджене місце. З його допомогою вдається відтворювати втрачені фрагменти обода, заповнивши місце металом і надавши потрібної форми шліфувальним інструментом.

 Шипована резина: вчимося користуватися правильно!

У фахових майстернях ремонт диска проводять у такий спосіб, щоб якомога менше пошкодити лакофарбове покриття, зовнішній вигляд. Проте зробити диск «красивим» може багато хто, а при цьому ще й рівним – вдається не всім.
Зрозуміло, відремонтувати можливо не будь-який диск. Першим критерієм тут є збереження загальної міцності несучих частин диска. І якщо жорсткість його конструкції порушена, то ремонту диск не підлягає. Важливим фактором є обсяг пошкоджень: розмір відколів і втрачених фрагментів, глибина і характер заминань, величина відхилень геометрії.

 

Китаєць сконструював механічного коня на бензині

Загалом за ремонтопридатністю диски поділяються на три умовні групи. Перша – це диски абсолютно «убиті», їх відновлення неможливе. Третя – диски з таким обсягом пошкоджень, який можна відновити з гарантією подальшої безпеки. Друга група являє собою щось середнє: ремонт дисків загалом можливий, однак повної гарантії на відновлення їх якостей дати не можна.

 
У більшості випадків ремонтопридатність диска залежить від сплаву, з якого він виготовлений, і від характеру отриманих ударів.
Загалом, чітка інформація про гарантії на ремонт – це те, що обов’язково має бути в хорошому сервісі. У фахових майстернях беруться відновлювати не будь-який диск. Після діагностики та оцінки обсягу пошкоджень автовласникові завжди дають повні роз’яснення щодо доцільності та ефективності ремонту.