Перша в світі вантажівка

25 квітня 1828 року французький винахідник Онесіфор Пек’е отримав патент на збудовану ним парову самохідну вантажівку. Автомобіль був оснащений диференціалом з конічними шестернями і рульовим механізмом з трапецією.
Спочатку розвиток вантажівок суттєво гальмувала мала надійність ранніх легкових автомобілів. Якщо з нею мирилися ентузіасти-спортсмени, то для регулярного комерційного транспорту вона була неприйнятною. Вантажними машинами по-справжньому зайнялися лише після того, як автомобіль став більш надійним. Фабриканти найчастіше замінювали задню частину пасажирського кузова великої легкової машини ящиком і створювали таким чином фургончики на колесах, які володіли тими ж ходовими властивостями, що і базова легкова модель. Але якщо легковий автомобіль успішно змагався з кінним екіпажем у швидкості й економічності то фургон на його базі поступався. До того ж обсяг кузова був невеликим.

Читайте також: ІСТОРІЯ Lamborghini

Стан речей змінився лише на початку XX ст. Автомобілебудівники створювали машини все більшої вантажопідйомності. Від легкового автомобіля в них зберігалися тільки загальна схема і двигун. Вантажівки отримали велику площу кузова, масивну ходову частину, подвійні задні колеса, суцільні гумові шини замість пневматичних. Незважаючи на примітивність перших вантажних автомобілів, вони вже значно перевершували гужову повозку по швидкості, а легкову машину – по відношенню маси корисного навантаження до маси конструкції. Так почалося століття вантажного автомобіля.

 

 Читайте також: 10 НАЙБІЛЬШИХ ВІДКЛИКАНЬ В ІСТОРІЇ АМЕРИКАНСЬКОГО АВТОПРОМУ

У 1896 р. Готтліб Вільгельм Даймлер сконструював першу у світі вантажівку. В принципі, це був віз, керований двоциліндровим двигуном, чия максимальна потужність досягала 4 к.с. Двигун називався «Phoenix», а його робочий об’єм становив усього 1,06 л. Цей агрегат був узятий з легкового автомобіля і працював абсолютно за таким же принципом. Сам творець, говорячи про двигун, серед його основних переваг виділяв компактність, низький рівень шумності, прекрасну роботу без збоїв і  відсутність запаху вихлопних газів. У таку вантажівку можна було помістити 1,5 т.
Підвіска у вантажівки була не лише простою, але й унікальною. ЇЇ колеса були дерев’яними і мали залізне обрамлення. Передня вісь була прикріплена до корпусу еліпсоїдними ресорами, а задня – пружинами. Така підвіска була створена не тільки з урахуванням тодішніх нерівних доріг, але й чутливості двигуна до вібрацій. Автомобіль мав три передачі, одна з яких означала задній хід.

 

Читайте також:  Геній “піару”: Андре Сітроен

І хоч її творець був німцем, йому не вдалося продати свій автомобіль на батьківщині. Першим покупцем став житель Великобританії.
У XIX столітті в Британії для всіх самохідних (що не приводилися в рух кінною тягою) дорожніх транспортних засобів виставлялися вимоги, які сьогодні можуть здатися смішними. Вони не повинні були пересуватися зі швидкістю більше 4 миль на годину. Більше того, екіпаж такого транспортного засобу повинен був складатися з трьох чоловік. Двоє з них керували транспортним засобом, а третій йшов пішки перед машиною і за допомогою червоного прапорця попереджав про вантажівку всіх інших учасників дорожнього руху. У 1896 році це було скасовано, і саме тоді Готліб Даймлер продав свою першу вантажівку у Великобританію.
На жаль, даних про кількість перших випущених вантажних автомобілів не збереглося. Відомо лише, що покупцям пропонувалися чотири моделі різної вантажопідйомності – 1500, 2500, 3750 і 5000 кг. Жодної такої машини до нашого часу не збереглося, однак за наявними в архівах «Мерседеса» зображеннями і кресленнями інженерам вдалося побудувати копію першої вантажівки.
Підвіска автомобіля видає його спорідненість із каретою. Спереду кузов лежить на листових ресорах, а у підвісці задньої осі використані гвинтові пружини. Керування автомобілем здійснювалося за допомогою рульового колеса, яке ланцюгом було з’єднане з передньою віссю. Цікавий той факт, що перша вантажівка мала вже не ручне, а ножне гальмо, яке впливало не на колеса, а на трансмісію. Серед матеріалів, що застосовувалися при виготовленні автомобіля, переважало дерево, з якого були зроблені рами, колеса і кузов.

Читайте також: Історія автомобілів: ROLLS-ROYCE ДІАМАНТ У СРІБНІЙ ОПРАВІ

Минуло чимало часу, і вантажні машини повною мірою заявили про себе. Цьому значно сприяв звіт Лейланд, опублікований в 1913 р., де доводилося, що експлуатація гужового транспорту в порівнянні з 4-тонною вантажівкою обходиться у шість разів дорожче.
Виробники вантажівок, бачачи зростаючий інтерес до своєї продукції, приступили до її удосконалення. Готліб Даймлер одним із перших перемістив силовий агрегат своїх автомобілів із задньої частини вперед, під сидіння. Ще через сім років машини, що випускалися Даймлером, набули обрисів вантажівки, які по цей день проглядаються у капотних машинах. Потужність використовуваних на транспортних засобах двигунів також продовжувала зростати.
Щодня вантажні автомобілі перевозять 70 кг товарів на кожного жителя Європи. В цілому це складає 13 млрд. тонн вантажів, які згодом купуються, продаються і перепродаються або використовуються за призначенням. Сьогодні вантажний автомобільний транспорт є однією з життєво важливих основ економіки, за допомогою якої здійснюється зв’язок між виробниками і тими, хто потребує їхньої продукції.

 

Раніше писали про:
Внаслідок зіткнення шкільного автобуса та автомобіля постраждали 15 дітей
Автоісторія: сила,  гроші і влада — це лімузин
На Волині зіткнулися вантажівка і рейсовий автобус