Що таке краш-тести і в чому їх суть…

З кожним роком питанню безпеки автомобілів приділяється все більше уваги. Сьогодні жодна модель не зможе домогтися серйозного комерційного успіху, а часом і зовсім не надійде в продаж, якщо не пройде складне і дуже важливе випробування, іменоване краш-тестом. За його результатами автомобілю присвоюються «зірочки», які тут же стають хорошим інструментом в руках маркетологів. Та ось біда: на різних континентах, у різних країнах існують свої стандарти безпеки і методики цілеспрямованого перетворення автомобілів в металобрухт. Це призводить до того, що «п’ять зірок» за одним стандартом – зовсім не те ж саме, що «п’ять зірок» за іншим. А маркетологи тому і раді, адже так їм набагато легше вводити покупців в оману.


 

 

краш-тестиБезпекою цікавилися завжди.
Неправильно було б думати, що питаннями безпеки виробники автомобілів до певного часу не цікавилися. Це завжди було важливо, однак загальноприйнятих стандартів не існувало, а тому не могло бути і контролю за їх дотриманням. І лише в кінці 1970-х в США всерйоз задумалися над єдиною системою оцінки рівня безпеки. Народилася вона в надрах Національної асоціації безпеки дорожнього руху (NHTSA) і отримала позначення, відоме тепер у всьому автомобільному світі, – NCAP (New Car Assessment Program).
Наступною проблемою, яку треба було вирішити, стало створення простої для розуміння оціночної системи, оскільки навіть на початковому етапі краш-тестів інженери збирали дуже великий обсяг даних, розібратися в якому простому автолюбителю не під силу. Досить сказати, що свій перший краш-тест NHTSA провела в травні 1979 року, а оприлюднити його результати змогла лише в жовтні. Тобто дані оброблялися і систематизувалися протягом п’яти місяців! Втім пошуки вирішення проблеми тривали не дуже довго. Історія замовчує про те, хто став автором ідеї п’ятизіркового рейтингу, але він прижився і дуже скоро став стандартом.
краш-тест1Переоцінити важливість отримання максимальної оцінки виробники не могли. Вона давала їм козирну карту в боротьбі за покупця і одночасно стимулювала створювати все більш безпечні автомобілі, вкладати гроші в розвиток інноваційних систем і так далі. Вигравали від цього всі, а тому абсолютно незрозуміло, чому в Європі до краш-тестам поставилися з усією серйозністю лише в другій половині 1990-х. Вірніше всілякі дослідження проводилися і до того, проте зломити опір виробників зі Старого Світу виявилося непросто. Здалися вони лише в 1994 році, а в грудні 1996-го народилася добре відома нам організація EuroNCAP.
Перш ніж називатися безпечним, будь-який автомобіль повинен пройти суворий краш-тест.
Не вдаючись у деталі, зазначимо, що вимоги до безпеки автомобілів періодично мінялися й продовжують мінятися. Як правило, у бік посилення. Якщо на початковому етапі чи не єдиним випробуванням був фронтальний удар, то незабаром з’явилися і бічні, і удар ззаду. Оцінювати автомобілі стали з точки зору безпеки для пішохода, дітей, задніх пасажирів (відповідно в хід пішли спеціальні манекени, напхані датчиками). Параметрів – сотні, і в майбутньому їх може стати ще більше.
краш тестиВеликі краш-провали
На щастя, зараз ми майже не чуємо про те, що якийсь автомобіль отримав низьку оцінку за безпеку, хоча провалів в історії автомобілебудування вистачає. Мабуть, один із найжахливіших краш-тестів датується 1992 роком, коли під удар потрапив австралійський Holden Commodore V8 1978 року випуску. Цілим у автомобіля залишився тільки багажник. Від переднього бампера і до задніх стійок автомобіль перетворився на безформну купу металу, а значить шансів вижити в жодного з пасажирів не було б.
У 1995 році Isuzu Trooper і зовсім був визнаний таким, що не підлягає краш-тесту, оскільки володів високою схильністю до перекидання. Після оприлюднення такої інформації продажі моделі різко впали, і через два роки вона була знята з виробництва. Приблизно  та ж доля спіткала і Rover 100, який отримав одну зірку за безпеку дорослих пасажирів, і Daewoo Kalos, оцінений у дві зірки.
Один з останніх гучних випадків – провал Jeep Compass в лютому 2012 року. EuroNCAP присудив американському кросоверу всього дві зірки з п’яти можливих. При фронтальному краш-тесті бали автомобілю були зняті за травмонебезпечну передню панель, яка може серйозно пошкодити коліна і стегна як водія, так і пасажира. Крім того, за підсумками удару об стовп автомобіль не заробив жодного балу, незважаючи на наявність опціонної бічної подушки безпеки. Експерти встановили, що рівень захисту грудної клітки водія виявився вкрай низьким, що може призвести до серйозних каліцтв. Також погані результати Jeep Compass показав при випробуванні на безпеку пішоходів при зіткненні і «незадовільний» рівень захисту ший пасажирів від травм хлистів при наїзді ззаду.

Чи знаєте Ви, що …
… Краш-тести – справа вельми витратна, і фінальні випробування для отримання зірочок – лише вершина айсберга. Всі крупні автовиробники проводять численні внутрішні краш-тести, витрачаючи на них мільйони доларів.

З іншого ж боку саме цей провал струснув інженерів Jeep, змусивши їх серйозно переглянути свій підхід до питань безпеки, що в черговий раз доводить важливість краш-тестів. Справа в тому, що той же Jeep Compass був розбитий і за стандартами американської NHTSA, отримавши не дві, як в Європі, а три зірки. Ну а якби його «розбили» ще і в Китаї, то рейтинг і зовсім міг би вийти 4-зірковий. Як же так, запитаєте Ви? Та дуже просто! Все залежить від системи оцінок, від строгості випробувань і їх кількості. Простіше кажучи, що добре для одних, незадовільно для інших. А треті взагалі не звертають уваги на окремі випробування. Отож, розглянемо детально і порівняємо між собою три рейтинги – європейський, американський і китайський. Так, китайський!  Аж надто багато спекуляцій на тему безпеки китайських автомобілів гуляє в рядах автолюбителів, хоча мало хто дійсно знає, за що і як китайці привласнюють зірочки і наскільки вони відрізняються, скажімо, від європейських.
Європа
Напевно, жодна інша організація в світі не зробила для автомобільної безпеки так багато, як EuroNCAP. У будь-якому разі, з точки зору стимулювання автоіндустрії до постійного прогресу. Ніхто не проводить настільки всеосяжні випробування, причому регулярно посилюючи їх вимоги, за що EuroNCAP і вважається еталоном в оцінці безпеки.  Отож….
Один з найважливіших ударів  – фронтальний. Автомобіль на швидкості 64 км / год піддається удару по деформуючу алюмінієву поверхню, з якою контактує 40% ширини машини з боку водія. Такий удар більш реалістичний, ніж простий лобовий, оскільки в більшості аварій страждає лише половина капота.
Манекен – невід’ємний і дуже важливий атрибут краш-тесту
Наступним випробуванням стає бічний удар об візок, що рухається зі швидкістю 50 км / год під кутом 90 градусів, після чого машину, що стоїть на візку, б’ють в стовп діаметром 25,4 см на швидкості 29 км / год. Щоб зрозуміти, наскільки такі тести важливі, досить поглянути на статистику, згідно з якою чверть травм із смертельним результатом відбувається саме після бічних ударів.
З 2009 року EuroNCAP почала практикувати випробування на безпеку при аваріях, наслідком яких є хлистова травма шиї, що виникає при ударах ззаду. Для проведення цих тестів використовують   платформи з поміщеними на них кріслами і манекенами, напханими датчиками. Цікаво, до  речі, що застосовуються манекени не тільки цілком, але і по частинах. Наприклад, при оцінці безпеки пішоходів. В одному з випробувань, щоб з’ясувати ступінь травматизму від бампера, використовуються тільки ноги, а в іншому – капот зі швидкістю 40 км / год обстрілюють зі спеціальної гармати головами манекенів як дорослої людини, так і дитини.
Думається, не варто говорити, що безпеці дітей EuroNCAP приділяє особливу увагу. Втім не менш строго там ставляться і до система активної безпеки. Зокрема, з 2010 року EuroNCAP вимагає обов’язкової присутності в автомобілі системи курсової стійкості (ESC) в якості стандартного обладнання, а з 2011-го ще й перевіряє її ефективність окремим тестом, в ході якого автомобіль, що рухається зі швидкістю 80 км/ год, різко перебудовується з однієї смуги на іншу і назад, а кермо повертається до 270 градусів.

 

Ось так все складно, і це далеко не межа. А щоб домогтися об’єктивності та незаангажованості, у краш-тестах задіяно шість незалежних лабораторій у Німеччині, Франції, Іспанії, Нідерландах і Великобританії.
США
Американці завжди прагнуть до того, щоб бути попереду планети всієї, а тому немає нічого дивного в тому, що і стандарти краш-тестів у них дещо відрізняються від європейських. Більш того, в США в цьому напрямку паралельно працює дві організації – NHTSA (Національна асоціація безпеки дорожнього руху) і IIHS (Страховий інститут дорожньої безпеки). Перша за своєю суттю є більш авторитетною, оскільки саме її правила визнані офіційними, і вони ідеально підходять тим виробникам, які не мають наміру продавати свої автомобілі за межами США. Тим же, хто цілиться на Європу, більше підходять стандарти IIHS. А справа вся в тому, що NHTSA б’є машини «в лоб» на швидкості до 56 км / год, що для Європи неприйнятно, бо там, як ми вже говорили, одним із основних тестів є удар об бар’єр, що деформується, з 40-процентним перекриттям на швидкості 64 км / год. IIHS такий тест теж проводить (правда, з 25-процентним перекриттям), як проводить і тест на бічний удар. Він імітує найпоширенішу в США ситуацію  (через специфіку проїзду перехресть), коли в бік легкового автомобіля на швидкості 50 км / год врізається візок з деформуючим бар’єром. Цей візок імітує капот позашляховика або пікапа, яких на американських дорогах дуже багато, і дозволяє перевірити не тільки стійкість протиударних брусів у дверях, але і бічні стійки, які найчастіше і беруть на себе основний удар високої і важкої машини. Крім того, в IIHS відповідально ставляться до імітації ударів ззаду та згори, а також до оцінки систем превентивної безпеки. Єдине, чого IIHS не робить в порівнянні з NHTSA, – тест на переворот.
Боковим ударам в краш-тестах надається особлива увага. Висновок із усього вищесказаного про американські краш-тести такий: якщо Вас цікавить безпека автомобіля з США, звертайте увагу на те, яка організація присвоїла йому зірочки.

Китай
Довгий час стандарти краш-тестів китайської організації C-NCAP були далекими щодо суворості від європейських і американських. Воно й зрозуміло. Виробникам з Піднебесної, крім низької ціни, потрібні були додаткові козирі для просування автомобілів в інших країнах, і одним з таких був якраз високий рейтинг безпеки. Само собою, довго будувати хорошу міну при поганій грі нелегко, тому китайці, вдосталь наслухавшись критики і інших неприємних речей, поступово виходять на новий рівень, повільно, але вірно підвищуючи не тільки якість, але і безпеку своїх автомобілів. Як підтвердження цього факту, з 1 липня 2012 року C-NCAP ввела нові стандарти краш-тестів, нехай ще не зрівнявши, але наблизивши їх до європейських.
Стандарти краш-тестів C-NCAP впритул наблизилися до європейських, хоча деякі випробування китайці все ще не проводять
Якщо раніше в програмі краш-тестів C-NCAP лобове зіткнення з 40% перекриттям об перешкоду, що деформується відбувалося. На швидкості 56 км / год, то за новими стандартами швидкість збільшилася до 64 км / год, як у EuroNCAP. Крім того, китайці почали досліджувати рівень захисту від травм хлистів при наїзді ззаду, за що автомобілю нараховуються додаткові бали (максимум 4). Ще один бал додається за наявність системи стабілізації (ESP).

Чи знаєте Ви, що …
В залежності від характеру удару, змінюється і швидкість.

У трьох видах тестів – двох фронтальних зіткненнях і одному бічному – C-NCAP досліджує ступінь захисту манекена жінки, що сидить на задньому сидінні. За це може бути присвоєно ще до шести балів. У підсумку максимальна оцінка в краш-тестах C-NCAP дорівнює 62 балам, і отримати за них можна навіть не п’ять, а шість зірок. Вірніше, п’ять з половиною, оскільки шоста зірочка, на відміну від решти, порожниста.
До речі, на відміну від EuroNCAP у китайців є тест на фронтальне зіткнення об не перешкоду, що деформується з такою, що імітує стіну, яке відбувається на швидкості 50 км / год. У той же час, в Піднебесній не проводять бічний краш-тест зі стовпом (а це важливо, оскільки, аварії такого характеру трапляються часто), менше уваги приділяють системам активної безпеки і поки не дбають про безпеку пішоходів.
Так хто ж об’єктивніший?
На сьогоднішній день найбільш повним і суворим краш-тестом є той, який проводить EuroNCAP. П’ятизірковий рейтинг цієї організації може гарантувати, що автомобіль дійсно безпечний, наскільки це можливо при нинішньому розвитку технологій. Слідом ідуть американські NTHSA і IIHS, і лише потім китайська C-NCAP.