Автоісторія: сила,  гроші і влада — це лімузин

На сьогоднішній день наявність на вулицях  міст шикарних лімузинів вже ні у кого не викликає здивування, тоді як мало хто задається питанням коли лімузин з’явився на світ. Дійсно, звідки ж взято назву для цього виду розкішних автомобілів і яка історія виникнення та розвитку лімузина.


Однозначно, що саме слово «лімузин», що означає вид автомобільного кузова, оснащеного характерною перегородкою, що відокремлює водія від пасажирського салону, має французьке коріння. Причому виникла назва «лімузин» задовго до появи перших автомобілів.

 
У часи возів і карет, окремі візники і пастухи використовували для захисту від негоди оригінальним чином пошитий капюшон. Порівнюючи його з кузовами перших автомобільних лімузинів, ми вельми чітко можемо побачити деяку схожість їх «конструкцій». Причому найбільш «просунуті» в цьому відношенні були візники з французької провінції Лімузен, що дала в свою чергу назва настільки відомому нам типом кузова автомобіля.

 
Однак, країною, де вперше був сконструйований справжній лімузин, є аж ніяк не Франція. Лише на початку минулого століття, пара американських автолюбителів – ентузіастів, експерименту ради зібрали воєдино два автомобілі, отримавши перший тим самим прототип лімузина.

 
Оригінальна техніка користувалася успіхом в якості атракціону, а тому підприємливі американці не стали реалізовувати її, а зайнялися тим, що в наші дні називається здача автомобіля в оренду. Приблизно так починається історія появи першого лімузина в автомобільній історії.

 
Вже в 1900-х роках минулого століття американський інженер Г. Ліланд, що працював у той час у майстернях заснованої ним же відомої автомобільної компанії «Кадилак» зважився на повторення подібного експерименту з метою налагодити серійний випуск «Не таких як усі» авто для заможних американців.
Саме він, вирішив додати звичайному засобу пересування незвичайні риси, які виділяли б власника машини як людину небідну. Незважаючи на вдалість ідеї, до втілення її в життя справа все ніяк не доходила.

 
Після об’єднання «Кадилак» і «Дженерал Моторс» в 1909 році, Генрі Ліланд знову задався метою реалізувати ідею серійного виробництва «довгих автомобілів», але не знайшовши розуміння у керівництва автоконцерну, був змушений заснувати власну фірму.

 
Новим дітищем Генрі Мартіна Ліланда вже в 1917 році стала автомобільна компанія Лінкольн, початок діяльності якої, пов’язано аж ніяк не з випуском лімузинів. Для отримання коштів, компанія змушена була в якості основної діяльності займатися виробництвом двигунів, у тому числі для потреб військової авіації.

 
Тільки в кінці 1920 року «батько лімузина» зміг випустити свій перший автомобіль – Lincoln моделі L з найпотужнішим 8-циліндровим двигуном власної розробки. Правда, надій на прийнятний в збут цей автомобіль не виправда,в надій на особливої ​​привабливості екстер’єру для покупців. До літа 1921 роки кількість проданих машин не перевищувало 800 штук.

 
Фінансові труднощі змусили Г. Лиланда продати компанію Лінкольн  Генрі Форду, що куди більш міцно стояв на ногах за 8 млн. доларів. Після рестайлінгу екстер’єру, автомобілі з довгим кузовом почали знаходити все більший попит в США і за його межами.

 
Виробництво ж лімузинів в Європі в силу особливості конструкції «несучих» кузовів  машин, що випускаються в той час, було настільки складне і фінансово затратне, що власний випуск «довгого автомобіля» європейці освоїли лише до початку 1950-х років.

 
Російське ж народження лімузина відзначено 1933 роком, коли за розпорядженням радянського уряду на заводі «Червоний Путіловець», що в Ленінградській області, був освоєний випуск першої моделі Л-1. Подальша історія радянських лімузинів відзначена такими автомобілями як ЗІС-101, ГАЗ-13 Чайка і ГАЗ-12 ЗІМ.

 
Виходить, що лімузин офіційно з’явився на світ на початку 1920 року, а його «батьком» став чудовий американський інженер Генрі Мартін Ліланд, чия ідея дотепер знаходить застосування і визнання серед автомобільних компаній і заможних людей всього світу.

Він змушує обертатися і шанобливо від’їжджати убік. Ця машина завжди символізувала силу, гроші і владу.

На початку 20-х років лімузини виготовлялися виключно за індивідуальними замовленнями і служили господарям черговим підтвердженням їх соціального статусу. Вони будувалися поштучно, коштували дорого і сприймалися покупцями як предмет розкоші. Тоді, слово “лімузин” означало великий, потужний автомобіль з роздільним салоном для водія і пасажирів. Перші довгі VIP-лімузини з’явилися в Америці в 20-х роках і возили голлівудських зірок – з вечірки на вечірку, на прем’єру чи кінофестиваль. У 50-х роках виникла потреба в парадних автомобілях великого розміру, і їх стали виготовляти, подовжуючи стандартний кузов машин представницького класу спеціальною вставкою між передніми і задніми дверима, а також додаючи різні деталі відповідно до пристрастями окремого замовника.

 

У всі часи автомобільні компанії, які виробляли лімузини, боролися за увагу найясніших осіб. У різні часи й роки, сильні світу цього вибирали різні марки автомобілів, але вибір обумовлюється не тільки зовнішнім виглядом і комфортабельністю автомобіля, але традиціями і політичними розрахунками. Американські президенти воліють лімузини автомобільних компаній Кадилак і Лінкольн, європейські глави вибирають Мерседес. Ці марки досі залишаються самими престижними і надійними представниками цього класу автомобілів, і будь-який з них можна замовити в нашій компанії. На сьогоднішній день найбільшим лімузином у світі є автомобіль вагою в шість тонн, здатний розганятися до 200 км / год перероблений з .. Boeing-727!