Опель: починалося все зі швейних машин…

Opel – одна з найстаріших автомобільних компаній в Німеччині та Європі, яка з’явилася в 1862 р. Спочатку це було зовсім не автомобільне виробництво, а фабрика з випуску швейних машин, які експортувалися в багато країн, у тому числі і в нашу.


 

опель2Паралельно з випуском швейних машин Адам Опель запустив виробництво коліс для кінних екіпажів, а трохи пізніше почав збирати велосипеди. До 1890 року Опель – найбільший виробник велосипедів в Німеччині. П’ятеро синів Адама Опеля займуться складанням автомобілів вже після смерті глави сімейства в 1895 р.
Брати Опель купили патент на модель, яка перемогла в одній з гонок у Берліні, чим і привернула увагу братів. Автомобіль, який назвали «Opel Patent Motor Car», володів одноциліндровим мотором об’ємом 1,5 л., розвивав швидкість 20 км/год і заводився шляхом розкручування вручну маховика двигуна. Їх було випущено 65 шт.
У 1901 р. підписаний контракт з французькою фірмою Automobiles Darracq SA для випуску ліцензійних автомобілів, в 1902 році почався збір Opel Darracq c 9-сильним двигуном. Шасі моделі поставляла фірма Darracq, а кузови ставили вже на заводах Opel. У тому ж році був налагоджений випуск 10-12-сильних моделей, побудованих самим «Опелем». У 1904р. модельний ряд розширився до автомобілів з двигунами в 16, 18 к.с. Був розроблений перший 4-циліндровий двигун Opel.

опель3
До 1906 року створено тисячу автомобілів. Відкривається завод в Берліні. Автомобілі Opel представлені на Берлінській виставці. Через рік, спеціально розроблений гоночний автомобіль потужністю 60 к.с. виграє гонку і отримує звання «кращий німецький автомобіль», «Опель» отримує контракт на поставку автомобілів для двору монарха.

 

В 1909 Opel створює недорогу, просту і надійну модель для середнього класу, яка була названа «Doktorwagen». Завдяки цьому обсяги продажів значно зросли. До цього часу на підприємстві випускалося 500 авто в рік.
У 1911 р. на «Опелі» розробляється перший авіаційний двигун власної конструкції, який встановлюють на біплані Ейлера. В цьому ж році пожежа знищує більшу частину заводу, тому поставлена крапка у виробництві швейних машин марки Opel. До цього моменту їх було випущено близько мільйона одиниць. Через рік «Опель» почав збирати пожежні машини. Тривають і спортивні перемоги команди «Опеля». У гоночних машинах компанія застосовує такі прогресивні інновації, як верхнє розташування распредвала і наявність чотирьох клапанів в кожному циліндрі.

Брати виграють в перегонах

Брати виграють в перегонах

У 1914 р. «Опель» випускає модель, що одержала назву Puppchen («лялька»). Також, у зв’язку з початком Першої світової війни, армія починає отримувати 3-тонні військові вантажівки марки Opel. У 1919 р. компанія відкриває перший у Німеччині гоночний трек. Такі відомі треки, як берлінський AVUS і Нюрбургрінг, з’являться пізніше.
Для підвищення обсягів виробництва, у 1924 р. «Опель» вкладає мільйон марок в його модернізацію. На заводах з’являється конвеєрна збірка. І першою моделлю, зробленої таким способом стає легендарний Opel Laubfrosch («деревна жаба»). Конвеєри допомогли істотно знизити витрати на виробництво і, відповідно, ціни для споживачів. «Жаба» стала доступна широким верствам населення.

1901 Опель

1901 Опель

До 1928 року компанія тримала 37% автомобільного ринку Німеччини і стала її найбільшим виробником. На треках «Опель» починає експерименти з гоночною програмою RAK, в рамках якої випускалися автомобілі на реактивній тязі. Фріцу Опелю вдається досягти швидкості в 238 км/год на автомобілі RAK-2. А RAK-3, запущений по рейках, встановив світовий рекорд швидкості руху по рейках – 254 км/год. У тому ж році компанія починає збірку люксової моделі Opel Regent Luxus Limousine з 6-циліндровим двигуном. Ця модель отримала приз за красу на конкурсі в Баден-Бадені.

1901 Опель

1901 Опель

У 1929 р. компанія General Motors стає власником 80% акцій «Опеля», витративши на їх покупку близько 26 млн. доларів. «Опель» перший серед німецьких виробників відкриває свою страхову компанію. Також з’являється OpelBank, в завдання якого входило кредитування покупки автомобілів. Цей рік був відзначений і іншою важливою подією, Фріц Опель здійснив перший політ на літаку з реактивною тягою.

 
Стала знаменитою завдяки Другій світовій війні вантажівка Opel Blitz. Згодом, вона стане одним з найпоширеніших вантажних автомобілів у військах вермахту і випускатиметься до 1975 р.

 
У 1931 р. General Motors стає єдиним власником «Опель», викупивши решту 20% акцій компанії.
Ще одна легендарна модель Opel Olympia з’явилася в 1935 р. У неї був несучий кузов без рами, компактні розміри, опрацьована аеродинаміка, велику увагу було приділено безпеці. Ця модель випускалася до 1953 р.
У 1937 р. «Опель» випускає дві масивні флагманські моделі – Opel Admiralc двигуном 3,6 л і Opel Super 6 (двигун – 2,5 л). Через рік компанія презентує Opel Kapitan. Що стосується конструкції, вона була досить прогресивною для свого часу – несучий кузов, передня незалежна підвіска. До 1939 р. «Опель» стає найбільшим автовиробником Європи, на заводах якого трудиться понад 25 000 службовців.

 

Опель Маультір

Опель Маультір

З початком війни виробництво цивільних автомобілів практично повністю зупиняється. До кінця війни бомбардування авіації союзників призводять до сильних руйнувань заводів в Россельсхаймі та Бранденбурзі. У повоєнний час виробничі лінії по збірці OpelKadett було демонтовано і відправлено в СРСР як репарації. У липні 1946 з конвеєра зійшов перший післявоєнний Opel Blitz. А через рік поновилася збірка Opel Olympia, ще через рік – Opel Kapitan.

 
У 1953 р. компанія починає випуск Opel Rеkord – першу свою модель з кузовом понтонного типу (коли крила, фари і капот складають єдине ціле). Автомобіль був представлений на Міжнародному автосалоні у Франкфурті. Річний обсяг виробництва компанії склав 100 000 авто.

 

Opel Olimpia Record

Opel Olimpia Record

До свого сторіччя в 1962 р. компанія відкриває новий завод в м. Бохум, на якому починається випуск оновленого Opel Kadett. До модернізованої групи моделей Admiral та Kapitan приєднується ще одна люксова модель – Opel Diplomat. Ця трійка стає флагманськими моделями компанії, які користуються великим попитом у покупців. У 1966 відкривається новий випробувальний полігон компанії в Дуденхофене. У 1967-68 рр.. з’являються кілька спортивних моделей, таких як Opel Commodore і Kadett B LS, а також Opel GT.

 
1970 р. – Opel Ascona, Manta і модифікованим Commodore з електронним уприскуванням. На спортивному Opel GT з дизельним двигуном було встановлено кілька рекордів, у тому числі і світових. На всіх моделях Opel ремені безпеки стають стандартним устаткуванням. У 1975 з’являється перший передньопривідний Opel, це була модель Kadett D.
80-ті: Corsa був представлений в трьох- і п’ятидверній версії, з кузовами хетчбек, седан, універсал, з дизельними і бензиновими двигунами і став найбільш продаваним автомобілем у своєму класі. У 1984 р. новий Kadett E в GSi версії стає рекордсменом за показниками аеродинаміки (коеф. лобового опору 0,30) і отримує звання «Автомобіль року». У 1986 автомобілі Opel першими в Німеччині починають обладнуватися каталітичними нейтралізаторами. До кінця 80-х компанія вводить в свій каталог Opel Omega з 5-ма варіантами двигунів, бестселер – модель Vectra, яка відрізнялася великим вибором двигунів, комплектацій і невеликою ціною, і Opel Calibra з найкращим у світі коефіцієнтом лобового опору – 0,26.

 
У 1997 р. вперше на європейському пасажирському авто покупцям пропонувався 3-циліндровий двигун об’ємом 1 л на моделі Opel Corsa B. Також з’явилася штатна навігаційна система на моделях Vectra і Omega.
«Опель» презентує і комерційні автомобілі – такі як Opel Combo і Opel Vivaro. Компанія продовжує випробування Opel Zafirac водневим двигуном, на німецькому ринку також з’являється Opel Astra station wagon 1.6 CNG з газовим силовим агрегатом.

 
До 2004 р. загальна кількість випущених компанією автомобілів складає близько 60 млн. Приз «Золоте кермо» за кращий мікровен отримує модель Zafira в 2005 р.

 
Оновлений седан Insignia представлений в 2008 р. Він буквально напханий такими нововведеннями, як передня камера з системою розпізнавання дорожніх знаків, система попередження про перетин ліній дорожньої розмітки, фари з дев’ятьма режимами роботи, сидіння з системами, які дбають про здоров’я спини. У 2010 компанія «Опель» названа «Найбільш інноваційним брендом 2010 р.».

 
Сьогодні «Опель» продає автомобілі на більш ніж 35 європейських ринках, має в різних країнах 13 заводів з виробництва авто і комплектуючих, а у всіх підрозділах «Опель» працює близько 47 000 людей.