Актуально: правила економної їзди

Із ростом цін на пальне, коли очі лізуть на лоба, кожен водій питає себе, як їздити економніше? Отже  час ще раз згадати головні правила економного драйву. Отож, які фактори є визначальними для «апетитів» вашої машини? Інфомікс підготував добірку із 10 найголовніших з них.

 


 

СЛІДКУЙТЕ ЗА ТЕХНІЧНИМ СТАНОМ АВТОМОБІЛЯ

Кожну літру дорогоцінного палива може допомогти заощадить якісно проведена діагностика технічного стану вашої машини.

Дуже часто причиною збільшеної витрати бензину чи солярки стає брудний повітряний фільтр, який не дає двигуну нормально «дихати». Саме тому, за станом фільтра постійно необхідно стежити і вчасно його міняти. Також варто пам’ятати за паливний фільтр. Не засмічуйте дуже його.

Додаткову літру-півтори пального неодмінно додадуть  форсунки, що забилися. Зі свічками запалювання, що вже сповна відслужили своє, заощаджувати пальне також буде важкувато.  Мінімум півлітри бензину чи солярки додасть або велика кількість нагару або збільшений зазор між електродами.

ДОДАТКОВИЙ ТЮНІНГ

Любителям виділити свій автомобіль різними спойлерами, прикрасити антикрилами,  потрібно мати на увазі, що подібні «девайси» також суттєво прискорять спустошення паливного бака. Особливо, якщо ці «аеродинамічні» елементи встановлено «для краси», в кустарних умовах найближчого гаража.  Це стосується не тільки спойлерів, але й усіляких «мухобійок», обважень, накладок, бутафорських повітрозабірників тощо.

Читайте також:  А у нас в машині газ! Або чи варто переводити машину на газ

ТРИВАЛИЙ ПРОГРІВ — ГРОШІ НА ВІТЕР

Прогрівати двигун перед рухом потрібно, особливо в холодну пору року, але не довше, ніж 2-3 хвилини. При довшому прогріві ви просто спалите більшу кількість пального. Цікавим фактом є те, що непрогрітий двигун набагато токсичніший, саме тому багато виробників не рекомендують “холостий прогрів”. Вони радять почати рух відразу, проте на невеликих оборотах.

Найбільшими ворогами економії пального є затори та світлофори. Саме тому, якщо є можливіть можливий затор чи кілька світлофорів об’їхати довшим маршрутом, не нехтуйте цим шансом.

Читайте також:  ДАІ хоче довічно позбавляти водійських прав за водіння у нетверезому стані

Глушити двигун в заторах чи в очікуванні варто лише тоді, коли ви стоїте більше 5-6 хвилин. Часто глушити і запускати двигун не рекомендується, оскільки в момент запуску він використовує палива по кількості стільки, як би ви витратили при 2-3 хвилинному простої. До того ж часті запуски збільшують навантаження на акумулятор.

Для тих, хто їздить «на автоматі» не рекомендується при простоюванні переводити селектор  коробки передач в положення  P (паркінг) або  N (нейтралка). Це також не заощаджує пальне.

ДОРОГОЦІННІ АТМОСФЕРИ

Слідкуйте за тиском у колесах,  спущені шини, хоч і не набагато, але не сприяють зниженню розходу пального. В зимовий період проблема особливо актуальна, бо перепад температур сприяє зниженню тиску у шинах. Несправна підвіска або неправильна геометрія коліс також зменшують ваші шанси заощадити, тому не забувайте кожної осені заїжджати на стенд для регулювання розвалу-сходження.

тиск в шинах_шини Луцьк_ інфомікс

«НЕЙТРАЛКА» НЕ ЕКОНОМИТЬ ПАЛИВО

Ще з радянських часів побутує думка серед водіїв, що можна заощадити пальне при їзді на нейтралці. Але Інфомікс вас розчарує. На нейтралці пальне все таки згоряє, таким чином в автомобілі підтримуються холості обороти двигуна.

Але, коли ви просто відпускаєте педаль газу, при цьому не вимикаєте передачу, подача палива в двигун повністю припиняється, автомобіль продовжує рухатися за інерцією.

Читайте також:   10 способів убити свій автомобіль

МАНЕРА ВОДІННЯ

Розраховуйте дорожну ситуацію так, щоб менше їздити в режимі «газ-гальмо», інакше розплатою буде підвищений розхід палива. За кожне інтенсивне гальмування, що чергується з розгіном прийдеться розплатитися літрами дорогоцінного пального. Але варто також мати на увазі, що на розхід впливає не інтенсивність розгону, а їх кількість.

манера водіння_дороги Луцьк_інфомікс

“НІ” ЗАНИЖЕНИМ ПЕРЕДАЧАМ

Варто пам’ятати, що оптимальний режим роботи двигуна – це в межах  від 2 до 3,0 тисяч оборотів. Зловживаючи їздою на  заниженій передачі, ви  лише скоротите термін служби двигуна автомобіля, оскільки він буде працювати далеко не в оптимальному для себе режимі, а на економічності це не позначиться ніяк.

Читайте також:  Обережно! Люди на дорозі! Або чому для пішоходів правила не писані

КОНДИЦІОНЕР, ПІЧКА..

На витрату палива впливають і різні «електронавороти», що присутні в автомобілі . Всілякі електропідігріви, потужна аудіосистема,  кондиціонер — увесь цей комфорт створює підвищене навантаження на генератор, який  «відіграється» на двигуні.

ВІДЧИНЕНІ ВІКНА

Про «користь» тюнінгових девайсів Інфомікс уже писав вище, але варто знати, що не менший опір повітрю створює і відкрите вікно або люк. Під час швидкості, вище  80 км/год відчинене вікно буде «з’їдати» не менше палива, ніж кондиціонер (орієнтовно 1-1,5 л).

ВАГА МАШИНИ

Як що ви з тих, хто «все своє возить з собою» то майте на увазі, що  70-80 кг в багажнику збільшать витрати приблизно на півлітра. Додаткові поперечні рейлінги на даху, на швидкості 100 км/год  додадуть майже літр до ваших витрат.

 

Не забувайте, що важливу роль відіграє й якість палива, якою ви «кормите» свого друга. Намагаючись заощадити, і заправившись дешевим дизелем (бензином), ви можете заплатити більшою витратою пального та позаплановим ремонтом двигуна.  Але про це Інфомікс розкаже Вам в наступній статті…