Як підготувати автомобіль в далеку дорогу:  збираємось в автоподорож

Отже, вирішено відправитися на своєму автомобілі в далеку подорож. Багато хто зі мною погодиться, що для кого і 200 км – подорож, а для кого і 5000 км – не проблема. Подорож на машині завжди захоплює: це нові враження та пригоди. І якщо «залізний кінь» жодного разу не підвів на вулицях рідного міста, це не означає, що його не потрібно готувати до довгої дороги. До підготовки слід підійти вкрай відповідально, адже тільки в цьому випадку ви точно позбавите себе від ряду неприємностей.

 


 

Власнику будь-якого автомобіля – нового, б/в, вітчизняного або імпортного – рекомендовано перед далекою дорогою перевірити технічний стан машини і здійснити весь перелік стандартних регламентних робіт, передбачених правилами ТО для Вашого авто. Найкраще машину додатково продіагностувати на автосервісі: це не буде зайвим, адже у дорозі може трапитися що завгодно. Бажано всі роботи щодо підготовки виконати за один-два тижні до від’їзду, щоб обкатати “залізного коня” після профілактики. Це дасть можливість своєчасно виявити і виправити  брак у підготовці машини.

Якщо ви готуєте машину в далеку поїздку самостійно:
От і з’явилася можливість приділити своєму “коню” належну увагу, яку мало хто приділяє в повсякденному житті. Та й багато чого не зроблять на автосервісі належним чином.

 

Читайте також: А ви знаєте яким повинно бути сидіння водія?


Для початку перед оглядом слід помити машину, бажано самому. Багато чого відкриється, якщо це робиш сам. Заодно зробите повний огляд. Підтьоки, тріщини, сколи — все видно ясніше.
Особливу увагу приділіть двигунному відсіку. Огляньте проводку, перевірте стан шлангів і надійність їх кріплення до вузлів – радіатора, помпи, пічки. Перевірте шланги гальмівної системи, зчеплення, кріплення трубок. Протестуйте роботу двигуна і допоміжних вузлів: щоб не було свистів, брязкоту, стукотів, сторонніх шумів. Двигун на холостих обертах повинен працювати рівно і тихо.
Все, що регулюється, слід відрегулювати: клапани, запалювання, натяг ременів, ланцюгів.
Огляньте необхідні зазори, хід педалей гальма, зчеплення, газу і т. д. Слід повністю перевірити паливну систему: бензобак, паливопривід, фільтри очищення палива, бензонасос, карбюратор. Обов’язково не забудьте про рівень масла в двигуні і коробці передач, рульове управління, головну передачу, рівень охолоджувальної рідини – антифризу (тосолу) – і води в
бачку склоомивача. За необхідності долийте до рекомендованого виробником рівня. Якщо прийшов час, слід замінити масло в двигуні і трансмісії, масляний і повітряний фільтри, фільтр тонкого очищення палива.

 

Читайте також: Актуально: правила економної їзди

 

Проведіть повний огляд гальмівної системи: потріскані гальмівні шланги замініть на нові, усуньте навіть найменші підтьоки гальмівної рідини, а також недоліки в системі зчеплення.  Гальма — наше життя! Обов’язково перевірте і відрегулюйте систему ручного гальма стоянки. За необхідності замініть гальмівні колодки, накладки на нові.

 

Необхідно зробити ретельну перевірку ходової частини – підвісок, тяги, карданного валу. Підтягніть усі кріплення – гайки, болти. Огляньте візуально і зробіть механічний контроль на предмет виявлення підтьоків, ослаблення кріплень, появи люфтів. Треба перевірити цілісність всіх гумових чохлів і пильників на шарнірах, рульового механізму, шарових, оглянути саленблоки.
На передньоприводних автомобілях потрібно уважно перевірити чохли ШРУСів.  Перевірте розвал – сходження коліс.

Огляньте стан шин – чи немає потертостей, шишок і т.д. Перевірте тиск у шинах і доведіть його до рекомендованих виробником параметрів, виходячи з передбачуваного навантаження.
Не забудьте також перевірити запасне колесо і підкачати його у випадку необхідності.
Не зайвим буде оглянути систему вентиляції та кондиціонування повітря вашого авто.
Акумуляторній батареї також необхідна ваша увага: перевірте рівень електроліту, щільність -1,27, за необхідності зарядіть її. Якщо клеми брудні і на них є наліт, їх потрібно відчистити. Сильно засолені клеми можна промити розчином звичайної питної соди, за
необхідності – замочити на добу. Після цього наліт легко видаляється. Якщо акумулятор вже “на видиху”, замініть новим. У невідповідний момент він підведе і прикурити не буде можливості.

 

Перевірте також, чи справно працюють всі електричні прилади, бажано оглянути стан і відрегулювати фари далекого і ближнього світла, стан щіток склоочисника (“двірники”).
За необхідності замініть або візьміть новий комплект із собою: він не займе багато місця, проте допоможе позбавити вас від неприємностей у негоду.

Що взяти з собою у дорогу?
Багато хто рекомендує брати в дорогу майже весь гараж запчастин, але цього не варто робити. Не завалюйте багажник вашого авто зайвими “залізяками”, він не гумовий. Візьміть в дорогу найголовніше і необхідне: із запчастин беріть ті, які є “слабкими” для автомобіля
вашої марки. Практично для будь-якої машини рекомендується покласти в запас бігунок, переривник і кришку розподільника запалювання, набір лампочок і запобіжників, комплект свічок. Також бажано мати в запасі ремінь приводу генератора. Візьміть невеликий запас моторного масла, гальмівну і охолоджувальну  рідини, переносний ліхтарик, лампочку-“контрольку”,  ізоляційну стрічку. Захопіть також набір потрібних для вашої машини хомутів, а раптом потече?  З інструментів, як правило, досить стандартного водійського набору, в тому числі домкрат, монтування і балонний ключ, молоток.  У будь-якому випадку ви повинні мати трос для аварійного транспортування, знак аварійної зупинки; вогнегасник, насос або краще компресор з перевіреним манометром.
До стандартної автомобільної аптечки додайте набір медикаментів згідно з
індивідуальними особливостями пасажирів, а також засоби особистої гігієни.