Адвокат Анатолій Бакаєвич:Ніщо не цінується так дорого і не вартує так дешево, як вчасно надана юридична допомога

Від дорожньо-транспортних пригод, дрібних чи великих, не застрахований жодний водій. Наслідки ДТП можуть бути різними: хтось відбудеться банальним переляком, а інший – може «влетіти» по-серйозному.


Цілком очевидно, що справи, які стосуються дорожньо-транспортних пригод, відносяться до розряду особливо складних і специфічних. Такі справи вимагають не тільки технічних і юридичних знань, а й пізнань в області законів фізики і динаміки руху. Як правило, при встановленні винної у скоєнні ДТП особи дуже складно однозначно говорити про винність або невинність того чи іншого її учасника. Людині, не обізнаній у цих областях, найкраще буде звернутися до автоадвоката – фахівця з дорожньо-транспортних пригод. Найголовніше його завдання – надання юридичної допомоги автовласникові, який став учасником ДТП. Кваліфікований юрист за першої ж необхідності прибуде на місце аварії, проконтролює правильність заповнення документів і складання схем ДТП. Так само у функції адвоката входить і участь в групі розбору, представлення інтересів клієнта в суді, прокуратурі і страхових компаніях.  Що потрібно знати юристу, який спеціалізується на дорожньо-транспортних пригодах, та про специфіку такої роботи нам розповівАнатолій Бакаєвич.

 

Знаю, що ви тривалий час працювали слідчим по розслідуванню ДТП. Наскільки такий досвід допомагає зараз в адвокатській діяльності? 

Так, дійсно, досить довго я розслідував справи, пов’язані з дорожньо-транспортними пригодами. У слідчій практиці доводилося займатися і ДТП, в яких були потерпілі особи. Хочу наголосити, що кожна дорожня пригода є індивідуальною. Водії, які стають учасниками пригоди, мають різний досвід та навички керування автомобілем. І відповідно до свого досвіду керування по різному реагують на ту чи іншу зміну дорожньої обстановки. Під час роботи слідчим мені доводилося стикатися з різними юристами та адвокатами, які представляли інтереси водіїв-порушників ПДР. Переважна більшість із них були хорошими правниками, однак не були фахівцями в області дорожньо-транспортних пригод, тому не могли надати своєму підзахисному належну правову допомогу.  По закінченню служби я вирішив зайнятися адвокатською практикою і надавати правову допомогу по ДТП.  Здобутий досвід дає мені перевагу перед колегами-адвокатами щодо кваліфікованого надання правової допомоги водіям, які потрапили в ДТП. Своєчасна та кваліфікована допомога є запорукою встановлення об’єктивної істини у справі.

 

Як давно практикуєтеся на подібних справах?

Отримавши у 2011 році свідоцтво про право на адвокатську діяльність, я почав займатися улюбленою справою.

 

В яких випадках найчастіше до Вас звертаються?

Переважна більшість людей, які до мене звертаються, – це водії, що потрапили в ДТП з тяжкими наслідками (в яких є потерпілі).

 

Для багатьох простіше сплатити штраф чи «домовитися», щоб не складати протокол про правопорушення, аніж відстоювати свої права. Це проблема свідомості українського водія? Як вважаєте? 

На мою думку, насамперед це проблема правової обізнаності людини, яка не знає своїх прав і не готова їх відстоювати. Пересічному громадянину простіше «домовитися» з посадовою особою, аніж пройти довготривалий шлях по відстоюванню своїх прав. На сьогоднішній день водієві досить важко довести свою невинуватість в порушені ПДР, оскільки для цього йому необхідно надати посадовій особі безліч документів, представити свідків. Тому і приймається хибне рішення щодо «домовитися». Я порадив би водіям, які впевнені, що не порушували ПДР, все-таки відстоювати свої права законним шляхом.

 

Як вважаєте, в яких випадках 100 % потрібно звертатися за  допомогою до автоадвоката?   Відповідь лише одна: у всіх 100 %.  Наскільки реально добитися відшкодування матеріальної та моральної шкоди в суді?

В судовому порядку потерпілому відшкодовують лише документально підтверджені понесені ним матеріальні витрати. Тому, перш за все, треба подати до суду документи, які свідчать, що ви потратилися чи то на лікування, чи на відновлення пошкодженого автомобіля (квитанції, акт виконаних робіт). Крім того, кожна потерпіла від ДТП особа має право на відшкодування у судовому порядку моральної шкоди. І суди, розглядаючи цю категорію справ, приймають рішення на користь потерпілих.

 

Чи доводилося Вам  оскаржувати діяльність співробітників ДАІ?

Адже з власного досвіду знаю, що вони частенько порушують права водіїв при оформленні ДТП? Так, доводилося. І рішення були на користь водія.

 

Чи займаєтеся страховими суперечками? 

Точніше сказати, контролюю виконання страховиком ЗУ «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів». Так, у відповідності до п.2.1. «Г» ПДР України, водій під час керування ТЗ, окрім посвідчення водія певної категорії та реєстраційного документа на ТЗ, повинен мати при собі ще й поліс обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності. У відповідності до ст. 3 Закону, обов’язкове страхування  цивільно-правової   відповідальності здійснюється з метою забезпечення відшкодування шкоди,  заподіяної життю,    здоров’ю    та/або    майну     потерпілих     внаслідок дорожньо-транспортної   пригоди   та  захисту  майнових  інтересів страхувальників.    Статтею 9 законодавчо закріплено, що страховик при настанні страхового випадку зобов’язаний здійснити виплату страхового відшкодування відповідно до умов договору страхування: за  шкоду,  заподіяну  майну потерпілих, – до 50 тисяч гривень на одного потерпілого; за  шкоду,  заподіяну життю та здоров’ю   потерпілих, – до  100  тисяч  гривень  на  одного потерпілого.  Незважаючи на норми закону, страховики намагаються всілякими шляхами зменшувати суми страхових відшкодувань, відтягують їх виплату по надуманих причинах.  У таких випадках я допомагаю громадянам відстоювати їхні права, і в судовому порядку стягуємо зі страхових компаній усі визначені законом виплати. На сьогоднішній день суди майже завжди приймають рішення на користь потерпілої особи.

 

Якими повинні бути дії водія у разі настання ДТП?

Дії водія чітко визначені п. 2.10 ПДР – у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов’язаний:

1) негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди;

2) увімкнути аварійну сигналізацію і встановити знак аварійної зупинки;

3) не переміщати транспортний засіб і предмети, що мають причетність до пригоди;

4) вжити можливих заходів для надання першої медичної допомоги потерпілим, викликати карету швидкої медичної допомоги, а якщо це не можливо, звернутися за допомогою до присутніх і відправити потерпілих до лікувального закладу;

5) у разі неможливості виконати вимоги підпункту 4, відвезти потерпілого до найближчого лікувального закладу своїм транспортним засобом, попередньо зафіксувати розташування слідів пригоди, а також положення транспортного засобу після його зупинки. У лікувальному закладі повідомити своє прізвище та номерний знак транспортного засобу і повернутися на місце пригоди;

6) повідомити про дорожньо-транспортну пригоду орган чи підрозділ міліції, записати прізвища та адреси очевидців, чекати прибуття працівників міліції;

7) вжити всіх можливих заходів для збереження слідів пригоди, огородження їх та організувати об’їзд місця пригоди;

8) до проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки).

Дотримання зазначених вимог дасть можливість зберегти усю слідчу інформацію, яка в подальшому допоможе встановити об’єктивну істину у справі.  


 

Шановні читачі, за консультаціями та допомогою можете звертатися за

тел.: (050) 53-88-655, (063) 15- 00-90,1 e-mail: avto-advokat@mail.ru

Свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю №587.