Таємниці соляної кімнати

Незважаючи на переповнені медичними препаратами полиці аптек, все більше людей надають перевагу немедикаментозним методам лікування. Справді, використання природних засобів стало достойною альтернативою ковтанню пігулок. Та й офіційна медицина дедалі частіше звертається за допомогою до природи. Останнім часом все більшої популярності набувають так звані соляні кімнати. Судячи з рекламних проспектів та й зі слів багатьох лікарів, вони –  просто-таки панацея від багатьох хвороб! Чи справді це так? І що ж це за така чарівна процедура?


 

Зазначимо, що дискусії щодо благотворного впливу цієї методики на організм точаться давно. Якщо ви запитаєте у своїх знайомих, яким довелося пройти сеанси у соляних кімнатах, відгуки, швидше за все, будуть діаметрально протилежними. Хтось захоплено розповідатиме про повне позбавлення від хвороб, а інший – про абсолютну відсутність ефекту. Напевно, ефективність такого лікування залежить від багатьох чинників, насамперед – від індивідуальних особливостей організму.

Варто зазначити, що лікування сіллю – далеко не новітній винахід. Історія цієї методики сягає вглиб століть, коли виявилося, що тривале перебування у природних карстових печерах, гротах і соляних копальнях має позитивний вплив на людський організм.

Вперше соляні терми виявили ще 2500 років тому на Сицилії. Згідно з писемними джерелами, в соляних печерах проводилися зібрання жерців Древньої Греції, а в епосах Індії розповідається, як воїни відновлювали сили у підземних соляних гротах.

Згодом методика лікування тривалим перебуванням у соляних печерах отримала офіційну назву – спелеотерапія (грец.speleon – печера). Популярності ж вона почала набувати у XIX столітті.

У 1843 році польський терапевт Фелікс Бочковський помітив, що шахтарі, які працювали в соляній шахті «Величко» (неподалік Кракова), за короткий час позбавлялися від захворювань дихальних шляхів. Пізніше, у середині XX століття, коли лікування в умовах соляних печер отримало наукове обґрунтування, у цій же шахті відкрили першу «Легеневу соляну оздоровницю». Зараз спелеологічні оздоровниці працюють у багатьох країнах світу.

Чим же зумовлений такий чудодійний ефект? Весь секрет – у особливому мікрокліматі соляних печер: повітря, насичене аерозолями і негативно зарядженими іонами, характеризується стабільною температурою, вологістю і тиском. Окрім того, у соляних печерах відсутні алергени та бактерії.

З часом охочих подихати цілющим повітрям ставало все більше, однак природні печери та гроти не могли вмістити всіх бажаючих, та й не всі мали змогу відвідувати їх через віддаленість. Тому в кінці XX століття фахівці спробували штучно відтворити мікроклімат соляних печер. Тоді ж народився новий напрям, який отримав назву галотерапія (від грецького «hals» – сіль). Галокамери (більше відомі як соляні кімнати) мають такі ж властивості, як і природні печери, однак створені вони штучним шляхом.

Галокамера – це приміщення, стіни якого покриті соляними блоками або панелями, привезеними з цілющих підземних копалень. Такий природний матеріал, що зазвичай складається із солей натрію, кальцію, магнію, селену, брому та калію, сприяє налагодженню правильної роботи людського організму. Як і в природних печерах, повітря соляних кімнат багате аероіонами, які позитивно впливають на обмінні процеси, насичують кров еритроцитами і стабілізують тиск.

 

 

Безумовно, благотворний вплив мікроклімату соляних кімнат на організм важко переоцінити. Проте не все так просто: є люди, яким галотерапія протипоказана. Отже, кому йти, а кому – утриматися?

За даними досліджень, відвідування соляної кімнати має беззаперечний оздоровчий ефект при хронічних захворюваннях органів дихання – ринітах, фарингітах, тонзилітах, аденоїдитах тощо. Окрім того, така процедура підвищує загальний тонус організму, тому рекомендована людям з ослабленим імунітетом, зокрема, дітям, які часто хворіють ГРВІ. Корисне перебування у галокамері і алергікам.

Доведено, що мікроклімат соляної кімнати підсушує і дезінфікує шкіру, завдяки чому вона оновлюється та оздоровлюється. А позитивна психоемоційна атмосфера допоможе позбавитися від депресії, неврозу, безсоння та хронічної втоми.

Але, незважаючи на загальну користь, у деяких випадках застосування галотерапії може й суттєво зашкодити.  Зокрема, не варто відвідувати соляну кімнату при гострих формах бронхолегеневих захворювань чи інфекційних хворобах, підвищеній температурі та інтоксикації. Заборонене перебування у галокамерах людям, які мають схильність до кровотеч. Безумовним протипоказом є наявність туберкульозу – незалежно в якій стадії. Більше того, галотерапія не рекомендована навіть у випадку, коли ви перенесли цю хворобу багато років тому. Категорично заборонено відвідувати соляні кімнати онкологічним хворим.

Навіть якщо у вас немає явних протипоказів до відвідування соляної кімнати, не забудьте порадитися з лікарем. Адже тільки спеціаліст, якому відомий стан вашого здоров’я, може оцінити всі ризики і визначити, наскільки корисним та ефективним саме для вас буде таке лікування.