Шлюбний контракт: за і проти

Законодавство багатьох держав передбачає порядок укладення шлюбного договору. За статистикою, у 2013 році тільки 2 % українських сімей уклали шлюбні контракти. Позаторік шлюб підкріпили подібними контрактами тільки 1 % сімей.


 

 Вважається, що шлюбний контракт варто укладати, оскільки це не розкіш, а спосіб захисту романтичних стосунків, інструмент стабілізації шлюбу, гарантія цивілізованого розлучення і фінансовий фонд ваших спільних дітей. Його дія також поширюється на майно, яке буде придбане у майбутньому.
Існує точка зору, що укладення шлюбного договору вносить розбрат в сім›ю і підриває довіру партнерів один до одного. Навпаки, знаючи конкретно, які матеріальні витрати обіцяє розлучення, ініціатор розлучення ще неодноразово подумає, чи варта гра свічок.
Шлюбний контракт можна укласти як до реєстрації законного шлюбу, так і вже будучи в ньому. Юридичну силу договір набирає з «моменту реєстрації шлюбу».

 
Особливо актуальний шлюбний контракт для сімей, де матеріальне становище одного з членів подружжя набагато краще, ніж у іншого.
Для складання шлюбного договору доцільно звернутися до професійних юриста і нотаріуса. Контракт повинен бути посвідчений нотаріусом у присутності обох сторін (чоловіка і дружини). Головне – заздалегідь разом обміркувати, що буде обумовлено в договорі. Наприклад, за чиї кошти оплачується житло, хто платить за навчання дитини. Можна обумовити будь-яку деталь, розписати, кому що дістанеться у випадку розлучення.

Що можна вносити до шлюбного договору?  
Шлюбним договором регулюються майнові відносини (права та обов’язки) між подружжям. Цей документ може надавати відповідні майнові права не лише дружині чи чоловікові, а й їхнім дітям та ін. родичам. Тобто шлюбний контракт може мати елементи договору на користь третьої особи.
Порядок укладення шлюбного контракту не передбачає можливості передачі за цим договором права власності на нерухомість. Якщо, наприклад, чоловік бажає подарувати дружині житловий будинок, це має бути оформлено договором дарування і не може бути однією з умов шлюбного договору.
Оскільки шлюбний договір є актом вільного волевиявлення, сторони можуть включити до нього інші умови майнового характеру, які не суперечать загальним засадам регулювання сімейних відносин.
Незважаючи на певні психологічні й емоційні незручності, шлюбний договір виконує важливу виховну, дисциплінуючу функцію, а тому розширення практики його укладення заслуговує на підтримку.
Якщо, наприклад, у договорі зазначено, що у разі зловживання алкоголем чи небажання брати участь у веденні домашнього господарства чоловік буде позбавлений права на проживання в помешканні дружини, така неприємна перспектива стимулюватиме його до належної поведінки в сім’ї. До шлюбного контракту можна вносити такі пункти: умови утримання і ремонту спільного і роздільного майна; хто, кому і скільки платить у разі розлучення; хто і яким особистим майном володіє; визначення майбутнього місця проживання кожного з членів подружжя, а також їхніх дітей, порядок користування майном під час окремого проживання та після розлучення.
Чого не можна вносити у шлюбний контракт?
У шлюбному контракті заборонено ставити будь-кого із подружжя у невигідне матеріальне становище, зменшувати права дитини, чоловіка або дружини, які встановлені Сімейним кодексом, а також включати положення про зміну умов контракту. У шлюбному договорі той, з ким проживає дитина, не може відмовитися від права на примусове стягнення аліментів на неї.
Які загрози чекають на подружжя, якщо вони не укладуть шлюбний контракт?
Якщо подружжя не укладало шлюбного контракту, в разі розірвання шлюбу їхнє майно ділиться в рівних частках, незалежно від того, на чиї кошти воно купувалося.
Чи мають право члени подружжя вносити доповнення до свого шлюбного контракту?
Доповнення до шлюбного контракту можна вносити хоч щодня. Після укладення шлюбного контракту його можна змінювати, але всі зміни повинні бути обов’язково завірені нотаріально. Відповідно до Сімейного кодексу України, одностороння зміна умов шлюбного контракту не допускається — лише за взаємною згодою сторін. Подружжя також має право відмовитися від шлюбного договору. Якщо чоловік і дружина прийняли таке рішення, то мають звернутися з відповідною заявою до нотаріуса.
Щодо форми шлюбного договору – закон вимагає письмової форми, посвідченої нотаріусом. Жодна інша службова чи посадова особа посвідчити такий договір в Україні не може.
Правда, треба мати на увазі, що занадто жорсткі умови шлюбного договору чоловік може не прийняти, відмовившись від шлюбу взагалі. консультують приватні нотаріуси  Луцького міського нотаріального  округу


 

Світлана Олександрівна  Блащук
м. Луцьк, пр. Молоді, 15, т. (0332) 28-45-33

Інна Юріївна  Палецька
м. Луцьк, вул. 8 Березня, 1, т. (0332) 78-87-62

Олена  Олексіївна  Кондратюк
м. Луцьк, пр. Волі, 54 , т. (0332) 24-13-75