Ви і друга натура: хто переможе?

Напевно, всім відома аксіома, що «звичка – це друга натура». Звички бувають всякі – корисні, нейтральні і, звичайно, шкідливі. Дехто скаже: у мене немає шкідливих звичок! І, швидше за все, буде неправий: життя показує, що шкідливі звички є практично у кожного. Тільки не всі знають, що вони шкідливі. До того ж, на те вона і звичка, що з нею зростаєшся і просто не помічаєш. Ось, наприклад, випадок із життя: зробивши доньці зауваження щодо кусання щік, я зловила себе на тому, що замислившись або нервуючись роблю те ж саме. Ось так і більшість людей – просто не помічають таких дрібниць, не замислюються над наслідками.


 

Про те, які ж звички можна назвати шкідливими і як вони впливають на стан зубів та ротової порожнини, нам розповіла давній друг нашого журналу, стоматолог Ярина Куцик.

 
Ярино Степанівно, які ж є шкідливі звички?
Ворогом №1 для організму в цілому та ротової порожнини зокрема є куріння. Доведено, що нікотин, включаючись в обмін речовин, призводить до пришвидшеного виведення кальцію з кісток і зубів. Коли людина курить постійно, вона настільки порушує кальцієвий обмін, що їй не підходить навіть така новітня технологія, як імплантація – куріння може стати на заваді інтеграції імплантанта. Куріння завдає шкоди і щелеповій кістці, і емалі, і пародонту. Тютюнові смоли у вигляді темного нальоту на зубах стають своєрідною матрицею для утворення зубного каменю.

 

Про шкоду куріння, напевно, відомо всім. А які звички більшість людей не вважає шкідливими, але все ж таки вони завдають збитку організму?
О ,їх багато! Наприклад, кусання щік або губи. Ця не дуже приємна звичка зазвичай притаманна стриманим людям у період емоційного напруження. Прикушування щік призводить до хронічної травми і, як наслідок, на ділянці змикання зубів може виникнути патологічне ураження слизової рота, відоме як лейкоплакія. Лейкоплакія, особливо у поєднанні з курінням, може бути причиною злоякісних новоутворів.
Багато хто вважає корисним і безпечним колупання в зубах за допомогою зубочистки. Варто знати, що зубочистка – це анахронізм в засобах індивідуальної гігієни. Модне нині розставляння їх у закладах громадського харчування не надає їм статусу корисного для гігієни пристосування. Саме звичка діставати рештки їжі з міжзубних проміжків (замість піти до лікаря і відновити контакт між зубами!!!!) є одним із основних чинників у розвитку локального пародонтиту.

 

А чи є шкідливі для зубів звички в харчуванні?
Щоб надовго зберегти зуби здоровими, варто уникати газованих солодких напоїв, оцтових заправок та інших продуктів, що окислюють емаль. Зокрема, хочу наголосити на шкідливості енергетичних напоїв, які мають дуже високий рівень кислотності і в буквальному сенсі роз’їдають емаль. До цієї ж когорти шкідників відносяться і різноманітні льодяники та смоктунчики. Тривале розсмоктування, як правило, не однієї цукерки призводить до різкого підняття рівня кислотності рідини ротової порожнини, що створює ідеальні умови для розвитку карієсогенних бактерій!
Ще одна поширена проблема – любов до лузання соняшникового насіння. Ця звичка призводить до хронічної травми зубів, а з часом – до появи характерної виїмки на зубі, згодом – і до загибелі пульпи (нерва зуба). Ще гіршою є звичка розкушувати зубами горіхи.

 

А чи корисною є жувальна гумка?
Як засіб знизити кислотність в роті після перекусу вдень – чому б ні? Як спосіб втамувати голод – гадаю, скоріше самогубство)! Жувальна гумка корисна лише протягом 5-10 хвилин після їжі. Далі вона перетворюється на нав’язливий рух. Натщесерце жувальна гумка стимулює утворення травних соків, що шкодить голодному шлунку.

 

Поговорімо про дітей: чи є у них шкідливі звички?
Так, звичайно. Це і смоктання пальців, що зазвичай притаманне дітям до 6-и років і призводить до спотворення прикусу і розвитку аномалій зубної системи. Також шкідливим є гризіння соски, а згодом ручок та нігтів.
Що Ви порекомендуєте для ліквідації поганих звичок і збереження здоров’я зубів?
Ліквідації звичок – це питання швидше до психолога, ніж до стоматолога. Перш за все, пораджу контролювати себе і не давати шкідливим звичкам взяти верх. Звичайно, необхідно вести здоровий спосіб життя, адже це корисно не лише для зубів. І однозначно: відвідувати стоматолога потрібно регулярно, не лише для лікування, а й для профілактики. Краще запобігти, ніж потім лікувати. І замисліться, скільки ви можете втратити через погану звичку.
Шановні читачі! Можливо, Вас тривожать якісь теми, пов’язані зі здоров’ям зубів і ротової порожнини загалом? Ви можете задати питання Ярині Куцик, виславши його на електронну адресу редакції, або отримати консультацію пані Ярини у соціальній мережі

 
Приєднуйтеся до Стаматології Ярини Куцик у соцмережах у соцмережах:  В контакті,  Фейсбук

Раніше писали про:
Розкажи мені про свою погану звичку, і я скажу тобі, хто ти
Прикурювач і попільничка в авто – змова?
Дбаємо за найдорожчих: таємниці маленьких зубчиків