Європейські перспективи – нові вимоги чи можливість розвитку?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, ратифікована Україною 16 вересня 2014 року.

Угода набере чинності в перший день другого місяця, що настане після дати здачі на зберігання останньої ратифікаційної грамоти або останнього документа про затвердження до Генерального секретаріату Ради ЄС. Бельгія, Кіпр, Нідерланди як сторони договору ще не повідомили про його ратифікацію.

 

Нідерланди, згідно національного законодавства, 6 квітня 2016 року мають провести референдум, за результатами якого парламент цієї країни прийме остаточне рішення, а відповідно повідомлень українських політиків у Твіттері; парламенти Бельгії та Кіпру уже ратифікували Угоду про асоціацію з Україною.

Варто сподіватись, що уже протягом цього року технічний процес ратифікації буде завершено і набере чинності економічна частина Угоди, а до того часу можливе застосування лише окремих статей її політичної частини, що стосуються поваги до суверенітету й територіальної цілісності; нерозповсюдження зброї масового знищення; посилення політичного діалогу; лібералізації візового режиму та інших демократичних принципів та цінностей.

Крім того, чинна політична частина угоди передбачає наближення законодавства України до права ЄС в основних галузях співпраці, зокрема, приєднання до відповідних міжнародних транспортних організацій та угод; поступове наближення до структури оподаткування, визначеної у праві ЄС; безпечне довкілля та енергетичне співробітництво.

Після завершення країнами ЄС процедури ратифікації Угоди про асоціацію, Україну чекають важливі перетворення: це скасування мит, зборів  і інших платежів, що здійснюються при імпорті та експорті товарів; спеціальні заходи щодо легкових автомобілів;        подальша гармонізація національного законодавства з правом ЄС; а також поступове встановлення необхідних стандартів та здійснення передбачених договірних заходів.

Чого чекати громадянам від зближення з ЄС? Допомоги чи нових вимог та стандартів? Які перспективи від впровадження міжнародних угод чекають українців? Ці питання хвилюють мільйонів громадян, а також активно обговорюються викладачами та студентами у стінах Академії рекреаційних технологій і права.

З метою уникнення можливих розчарувань у громадян від подальших змін в процесі євроінтеграції, варто наголосити, що жодна європейська політична організація не буде виділяти кошти на підвищення соціального рівня населення.

Допомога ЄС зосереджується, зокрема, на підтримці демократичного розвитку і правильного керування, реформ регулювання й зміцнення адміністративного потенціалу, розвитку інфраструктури та ядерної безпеки. Фінансування ЄС проектів в Україні здійснюється у формі грантів та контрактів.

Саме завдяки ефективному впровадженню інноваційних європейських  програм і технологій очікується поступове зростання економіки та можливостей для збільшення соціальних витрат.

Разом з тим, довгоочікуване здешевлення вартості ввезення імпортних автомобілів супроводжуватиметься новими правилами. Введення нових прогресивних стандартів та норм щодо шкідливих викидів, безпеки праці,  якості продукції, методів управління можуть витіснити з ринку багатьох виробників товарів, послуг, а також сприяти збільшенню кількості зареєстрованих безробітних громадян в Україні.

Впровадження поглибленої і всеохоплюючої зони торгівлі передбачає двостороннє співробітництво із кожною країною Європейського Співтовариства, що може вплинути на перерозподіл налагоджених шляхів експорту продукції.  Щоб не стати головним експортером сировини та дешевої робочої сили до ЄС, Україна повинна запропонувати європейським партнерам якісну готову продукцію, що, враховуючи підвищені стандарти, потребує значних зусиль та ресурсів.

Правосвідомість громадян ще не в повній мірі налаштована на дотримання авторських прав, легальне використання торгових марок, притягнення до відповідальності постачальників посередницьких послуг.

Підвищення відповідальності за порушення закону, реформування судової системи, невідворотність покарання за вчинене правопорушення, хоч і незначне – це ті європейські цінності, яких вимагає громадянське суспільство, проте необхідно щоб кожен його член зробив крок у цьому напрямку.

Пройшовши з гідністю такі тимчасові зміни, як це свого часу відбувалось у розвинених європейських країнах, Україна має шанс побудувати економічно розвинену і демократичну державу, зміцнити свої позиції на міжнародній політичній арені.  Членство в ЄС відкриє Україні шлях до колективних структур спільної безпеки Євросоюзу.

Викладачі та студенти кафедри права

Академії рекреаційних технологій і права