Заощаджуємо на закордоні: як повернути податок з покупок

Проводячи довгоочікувану відпустку за кордоном, гроші приємно витрачати, а ще приємніше – отримувати назад частину «кровних», залишених на закордонних прилавках. Податкові системи більшості країн передбачають повернення податку на додану вартість для іноземців у розмірі від 9% до 20% від суми покупки. Причому зробити це можна не тільки в аеропорту, у пункті повернення tax free, а й в українських банках. І все набагато простіше, ніж Вам може здаватися. Просто потрібно притриматися ряду правил.


 

ЯК ПРАЦЮЄ TAX FREE

Щоб Ви, як турист, могли розраховувати на повернення податку, необхідно отоварюватися у торгових точках, які співпрацюють з подібними мережами. Відповідну інформацію найчастіше розміщують біля кас, іноді на вході у магазин для зацікавлення покупців-туристів. Туристам зх України необхідно знати, що в Україні сьогодні працюють три мережі: Premier Tax Free, Global Blue і Innova.

Оформляємо покупку правильно

Дуже важливо, щоб на купленому товарі зберігалися всі етикетки і ярлики. Ні в якому разі не розпаковуйте покупки аж до виїзду з країни. За правилами повернення ПДВ, всі покупки повинні бути зроблені в один день і в одному магазині, ідеально – за раз, а також на певну суму, розмір якої відрізняється залежно від країни. В Іспанії ця сума становить 90,16 євро (947 грн), у Польщі – 200 злотих (505 грн). Розмір ПДВ може відрізнятися в одній і тій же країні. Наприклад, в Угорщині діють ставки ПДВ у 10%, 18% і 27%, у Чехії – в 15% і 21%, у Франції – 7% і 19,6%. Розмір відшкодування не дорівнює ПДВ, а становить його частину, яка залежить від суми покупки та інших факторів. Розраховувати розмір відшкодування для кожної конкретної країни і суми покупки можна самостійно – через спеціальні калькулятори, які є на сайтах мереж tax free.

ЩО МАЄ БУТИ В ЧЕКОВІ
При здійсненні покупки ви повинні повідомити продавця, що вам потрібно видати не звичайний чек, а чек tax free. На ньому має міститися така інформація: номер закордонного паспорта, ім’я та прізвище покупця, країна проживання, сума і дата покупки, а також розмір повернення. Разом із ваучером tax free не забудьте забрати з магазину звичайний чек.

Ставимо штамп TAX FREE
Виїжджаючи з будь-якої країни Європейського Союзу, на митному пункті пред’явіть товар, за який хочете повернути податок, товарний чек на нього і попросіть працівників митниці обов’язково проставити штамп на чек Tax Refund Cheque. Варто знати, що штамп на чеки Tax Refund Cheque для повернення податку треба ставити при виїзді з останньої держави ЄС, тобто повернення грошей можна зробити тільки в останній країні Шенгену.
На митниці вас можуть попросити показати товар, який прописаний в чеках. Тому краще не поспішайте упаковувати товар tax free в багаж, а то вам скажуть його повернути. Речі, які пред’являються митнику для повернення tax free, повинні бути невикористаними, неношеними, з ярликами (пломбами) на пакеті.

Забирати гроші ЧЕРЕЗ БАНК
Щоб повернути ваші кровні за системою tax free в банку, необхідно пред’явити набір документів, включаючи український паспорт, закордонний паспорт (номер якого проставлений на чекові), товарний чек, ваучер tax free з печаткою митниці. На ваучері повинна міститися детальна інформація про клієнта і підписи як клієнта, так і торговця. Крім того, на ваучері не повинно бути штампів «no cash refund / refund paid» або Topos / Downtown, які свідчать про те, що чек вже був переведений у готівку. Зверніть увагу на термін дії ваучера – у більшості держав документ дійсний протягом від 3 місяців до 1 року з моменту здійснення покупки.

Чеки різних систем tax free приймають різні банки. При цьому вони оцінюють свої послуги в розмірі від 1% до 3% за інкасо і до 2% за те, що кошти будуть переведені в готівку. Також деякі банки видають гроші тільки в певній валюті і при цьому застосовують свої курси валют, що трохи знижує суму виплат.

При цьому зробити оптимальний вибір банку, виходячи лише з розміру комісії, неможливо. Потрібно звертати увагу ще й на розмір мінімальної комісії і на суму, яку ви отримуєте за чеком. В деяких установах чекодержатель не тільки сплачує комісію українському банку при подачі чека на інкасо, але і в кінці процедури, вже при отриманні коштів, відшкодовує комісію банку-кореспонденту. Розмір цієї комісії залежить від банку-кореспондента.
Залежно від країни, отримати ПДВ ви можете не по всіх видах товарів. Так, в Австрії та Чехії пільга не поширюється на продукти харчування, алкоголь, предмети мистецтва. У Великобританії обмеження поширюються на книги і дитячий одяг.
Нагадаємо, що не можна розраховувати на повернення ПДВ, заплачене за послуги. Система tax free відноситься до експортно-імпортних взаємин, тому повернути ПДВ на послуги таксі, готелю, екскурсій і т.д. не можна, так як ці послуги не експортуються.