Щепленя: ризик неминучий?

Без портфеля до школи пустять, без щеплень – ні, – з цією проблемою стикалося багато батьків. Дехто з них категорично відмовлявся імунізувати рідну кровинку, інші – підтримували таку ініціативу. 


 

Проте якщо мами, які обома руками за вакцинацію, проблем при вступі своїх дітей чи то у школу, чи то у ДНЗ не мали, то противники таких порядків набивали болючі гулі об стіну нерозуміння. Головною і, по суті, єдиною (від того не менш суттєвою) перепоною на їхньому шляху було чинне законодавство. Так, згідно зі статтею 18 Закону України « Про загальну середню освіту», дитину зараховують до навчального закладу лише тоді, коли у медичній довідці зазначено, що їй зроблено всі обов’язкові профілактичні щеплення. В іншому випадку – відмова, і добитися позитивної відповіді майже не можливо.

 

Втім, на початку жовтня цього року Міносвіти спільно з МОЗ надіслали обласним та Київській міській державним адміністраціям офіційний лист, у якому йдеться про те, що керівникам навчальних закладів дозволено в індивідуальному порядку зараховувати на навчання дітей, яким не були зроблені обов’язкові щеплення. Разом із тим їхні батьки зобов’язані надати спеціальний лікарський висновок одного з державних лікувально-профілактичних закладів.
Однак проблема вибору не зникла, тому батькам і надалі потрібно ретельно зважувати усі «за» і «проти» дитячої вакцинації.
Зауважимо, що щороку кількість відмов від щеплень збільшується. Чому? Перш за все, батьки сумніваються у якості вакцин, і це попри те, що, згідно з нашим законодавством, вакцину, незалежно від того, де вона вироблена, мають ретельно перевіряти на якість і безпеку. Мають, але чи перевіряють?
Окрім того, важливим моментом є правильне зберігання вакцини. Медичний експерт дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ Катерина Булавінова наголошує, що від умов зберігання вакцини залежить не лише безпека препарату, а і його ефективність. Наприклад, вакцина від кору при переохолодженні псується.

 

З неофіціних джерел InfoMIXу відомо кілька випадків, коли навіть лікарі признавали, що робили щеплення дітям, а потім виявлялося, що у ліків давно закінчився термін придатності. ШОК!

 

Щеплення від коклюшу: ті ж лікарі неофіційно визнають, що періодично виникає епідемія цього захворювання, проте дітям, які привиті, такого діагнозу не ставлять. Звичайно, інакше виникає запитання: для чого Ви мучили малечу, роблячи їй не лише безрезультативне, а ще і укол з масою побічних дій.

 

 

До речі, що до побічних дій, жодного разу не чула від знайомих і зі своєї практики можу сказати: мабуть лише одиниці серед лікарів попереджають про побічні дії від вакцинації. Чому?

 

Чому в Європі, Америці ведеться статистика ускладнень і смертельних випадків після вакцинації, а в Україні ні? Парадокс, у нас все без ускладнень, при тому, що для України  іноді “підкидають” вакцини сумнівних виробників?

 

Хоча в Україні не ведеться офіційної статистики смертей від щеплень, неофіційні джерела повідомляють, що загалом в нашій державі через різні причини за рік помирає понад 5 000 дітей віком до 1року. Всі вони в цей час знаходяться у періоді вакцинації, адже отримують 10 профілактичних щеплень.

 

Також мільйони батьків роздумують про доцільність вакцинації своїх діток, усвідомлюючи, що жодне щеплення не проходить без побічних ефектів. Особливо це стосується випадків, коли йдеться про щеплення від хвороби, з якою, на думку рідних, їхня дитина навряд чи колись зіткнеться.

 

Без сумніву, важливим аргументом проти вакцинації є і чимало журналістських матеріалів про летальні випадки після щеплень. Такі дані, звичайно, змушують сумніватися в ефективності дитячих щеплень.
Однак є батьки, які щиро вірять, що вакцинація врятує їхню малечу від небезпечних хвороб. Наприклад, щеплення БЦЖ, АКДС.  Нас постійно оточують інфекції, які передаються різними шляхами, і щеплення – єдиний спосіб захиститися від такої біди, – впевнені вони. Такої ж думки притримуються і лікарі, адже знають безліч фактів, коли вакцинація рятувала життя. Наприклад, при найменшій травмі дитина ризикує захворіти на правець (справді страшна хвороба). Якщо ж малюк привитий, шанси захворіти мінімальні.
Прихильникам дитячої вакцинації варто непохитно дотримуватися важливого правила: перед щепленням переконайтеся, що ваша дитина здорова! Якщо ж малеча хвора чи у неї алергія – вводити їй вакцину категорично заборонено.
Зауважимо, що офіційний лист Міносвіти з МОЗ від 3 жовтня 2014 року із рекомендаціями щодо вирішення питань зарахування до навчальних закладів дітей, у яких відсутні обов’язкові профілактичні щеплення, розв’язав деяким батькам руки.

 

З 1 січня 2015 року в Україні діятиме новий Календар профілактичних щеплень, затверджений наказом МОЗ України від 11.08.2014 р. № 551. Календар встановлює терміни проведення обов’язкової вакцинації проти найбільш небезпечних інфекційних захворювань, таких як дифтерія, коклюш, кір,правець, поліомієліт, туберкульоз.
Добре це чи погано, – покаже час. Однак не варто забувати, що у наш час існує багато потенційно смертельних інфекцій, які можуть стати на заваді вашого сімейного щастя. Тому, відмовляючись від усіх обов’язкових вакцинацій, подумайте двічі!

 

Шановні читачі, InfoMIX хотів би почути Вашу думку з приводу щеплень: робити чи не робити і яка причина саме такої позиції. Будемо вдячні за Ваші коментарі

 

Довідка
Перша науково обґрунтована вакцинація була проведена англійцем Дженером у XVIII столітті. Вона полягала у введенні збудника коров’ячої віспи для запобігання захворювання на натуральну. У той час у Лондоні навіть був створений спеціальний пункт для щеплення проти віспи. Через 100 років було розпочато успішну вакцинацію проти сказу, який до того завжди призводив до летальних наслідків.

Раніше писали про:
З наступного року щеплення дітям проводитимуть по-новому
Імунізацію новонароджених буде відновлено
Навчальні заклади можуть приймати дітей без щеплень