Засмагайте обережно: ультрафіолет приносить шкоду для шкіри навіть після перебування під сонцем

Як з’ясувалося, ультрафіолетове випромінювання продовжує руйнувати ДНК шкіри протягом багатьох годин після контакту з сонячними променями. Через різноманітні хімічні процеси, половину пошкоджень клітини шкіри отримують вже після припинення попадання прямого ультрафіолету.

На даний момент навіть лінивому  відомо, що ультрафіолетове випромінювання негативно впливає на шкіру. При поглинанні частків світла в ДНК склеюються зв’язки двох сусідніх нуклеотидних основ у подвійну спіраль. Це ускладнює реплікацію (самовідтворення) ДНК. Таке пошкодження займає воно мільйонну частку секунди.

Раніше вважалося, що на цьому вплив радіації закінчується. Однак в 2011 році лікар-радіолог з Єля Дуглас Бреш, вивчаючи реакцію меланоцитів (клітини, що виробляють меланін ) на ультрафіолет, виявив, що  в меланоцитах пов’язані з ультрафіолетом пошкодження накопичуються навіть при відсутності світла. Парадоксально, але саме пігмент меланін, що захищає шкіру від сонця, виявився носієм шкідливого впливу.

Після додаткових експериментів виявилося, що ультрафіолетове світло активує в клітці ферменти, які в підсумку переводять електрон в меланіні в збуджений стан. Енергія від порушеного електрона передається ДНК і «псує» її так само, як і фотони.

Зараз вчені шукають способи заблокувати небезпечний каскад реакцій. Наразі дослідники радять наносити сонцезахисний крем ще до приходу на пляж, а після процесу засмагання користуватися ще й лосьйоном.