Від ДТП врятують шини

Водіям-початківцям, які встигли поїздити на одному-двох комплектах шин, тести можуть здаватися чимось даремним. Дійсно, багатьом не віриться, що схожі, як близнюки, шини можуть сильно відрізнятися одна від одної на дорозі. До того ж автомобілісти, що свідомо вибирають спокійний стиль їзди, вважають, що вони зможуть переміщатися влітку на будь-якій гумі. Адже, якщо нікуди не поспішати, то експлуатаційні властивості покришок особливої ролі не відіграють. Проте є консерватори, які знайшовши методом проб і помилок «ідеальну» модель шин, залишаються вірними їй багато років, керуючись принципом: від добра добра не шукають. І всі вони не праві – вибір покришок впливає не тільки на комфорт, але й на керування, і на гальмівний шлях автомобіля, а від цього залежить збереження машини і людей у разі виникнення аварійної ситуації на дорозі.
Приміром, за даними експертів, у протестованих в цьому році літніх шин на мокрому асфальті гальмівний шлях з швидкості 80 км/год. відрізняється (і у лідера, і в аутсайдера випробувань) на три метри. Цієї дистанції цілком достатньо для того, щоб уникнути аварії або мінімізувати її наслідки.

Test World – один із найкращих європейских центрів із тестування шин в зимових умовах. Організація займається незалежним тестуванням шин та автомобілів і є власником одного із найсучасніших випробувальних центрів у Європі, а також полігоном, який розташований в 300 км за Північним полярним колом. Значну кількість своїх випробувань Test World проводить на замовлення автомобільних журналів: фінського Tekniikan Maailma, шведського Auto Motor & Sport, норвежського Motor й естонської версії Tekniikan Maailma.

Додамо в загальний залік зимову покришку з витертим до «річної» глибини протектором. У такого «економ-варіанту» гальмівний шлях, в порівнянні з кращою річною моделлю, виявився довшим на 15 метрів! Тож заміну зимової гуми на літню наприкінці сезону варто ввести в обов’язкову звичку, і економити на ній не варто.
Нині економія витрат на авто актуальна, як ніколи. Відомо, що 20% витрат пального в автомобілі залежить від шин. Здавалося, знижуємо опір коченню – і результат досягнуто.

Але існує ще декілька важливих характеристик шин, наприклад:
• вага шини, а значить і динамічні характеристики автомобіля;
• пробіг;
• керованість автомобіля: знижується гальмівний шлях;
• рівень шуму;
• зчеплення.

Завдання полягає не у виготовленні гумової сумішші з низьким опором коченню, а в отриманні гуми, яка б мала високі характеристики з пробігу, а також зчеплення.

Читайте також:

Міфи і правда про моторні масла
Особливості зберігання зимової гуми

Проте далеко не всі шини мають ці характеристики одночасно. Багато тестів, які проводяться кожного року, свідчать про те, що навіть одні й ті ж шини відрізняються. У моделі з однією і тією ж назвою (в залежності від року) може, наприклад, різнитися склад гумової сумішші, який впливає на поведінку шин на дорозі.
Якою б не була курсова стійкість шини, плавність ходу та економія пального, але якщо великий гальмівний шлях, то від такої шини варто відмовитись, оскільки від цього безпосередньо залежить ваша безпека. Останнім часом все частіше застосовується несиметричний малюнок протектора. Проте, як кажуть, не все те золото, що блищить. Експерти «За рулем» одній із таких шин віддали останнє місце рейтингу серед протестованих. Оскільки фактично всі характеристики були незадовільними.

Слухати шум своїх шин подобається не всім. Вважається, що на рівень шуму впливає малюнок протектора, точніше V-подібно направлений, оскільки в силу розміщення канавок і шашок виникає резонанс в плечевій зоні шини, що створює додатковий шум. Проте ця думка в деяких випадках не виправдовує себе. Оскільки знову ж таки, як показують тести, все залежить від конкретної шини та виробника.
Якщо ви вирішили поставити на свій автомобіль «нестандартні» шини, потрібно пам’ятати: на одну вісь можна ставити тільки однакові колеса, бо використання нестандартних коліс призводить до додаткових погрішностей у показах спідометра, а в деяких випадках суттєво впливає на керування автомобілем, що може призвести до аварії на трасі. Вибирайте й робіть правильний вибір у придбанні автошин.