Маловідомі факти про гепатит: читати усім

 

Існує більше восьми видів гепатиту
Гепатит – це далеко не завжди інфекційне захворювання. Людина може захворіти гепатитом, ні від кого не заразившись. Справа в тому, що, крім вірусного, існує аутоімунний і токсичний гепатит. У першому випадку печінку атакується імунною системою людини (причини такої агресії невідомі). При токсичному гепатиті печінка вражають деякі ліки (передозування парацетамолу, амоксицилін і клавуланат калію), промислові хімікати і алкоголь. Печінка 20 відсотків алкоголіків рано чи пізно опиняється під ударом. В результаті цих впливів відбувається запалення печінки.

Але все ж найбільш поширений вірусний гепатит. Існує як мінімум шість різних вірусів, які викликають гепатит (А, В, С, D, E, G). Вони дуже різні за своєю природою, і захворювання, які виникають в результаті зараження кожним з них, теж різні. Найнебезпечнішими є гепатити В і С, які призводять до розвитку важких форм хронічного гепатиту. Вірус гепатиту D теж веде до цього, однак він небезпечний, тільки якщо людина вже заражений вірусом гепатиту В. Віруси А і Е менш небезпечні, оскільки вони викликають тільки гострий гепатит. Вірус гепатиту G був відкритий відносно недавно, і в науковому співтоваристві досі сперечаються про те, чи є він причиною гепатиту.

 

Факт № 2

Гепатитом B і С заражаються аж ніяк не тільки наркомани
Гепатитом В заражені 2 мільярди людей по всьому світу, з них 400 мільйонів страждають від хронічного гепатиту. Проблема в тому, що багато інфіковані люди не знають про власний статус, і тому поширюють вірус далі. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, гепатитом C інфіковано близько 3 відсотків населення планети. До 85 відсотків гострих інфекцій обертаються хронічним гепатитом.

Гепатитом B і С заражаються аж ніяк не тільки наркомани. Переливання крові, манікюр в салоні і візит до стоматолога – це також способи отримати вірус. При гепатиті B до цього списку можна додати незахищений секс. Він же призводить до зараження гепатитом A. Цей вірус передається також, якщо випити заражену воду або з’їсти що-небудь, приготоване хворим людиною, яка не помив руки.

Незважаючи на поширеність захворювання, гепатит – тема менш обговорювана, ніж ВІЛ або малярія, до того ж, люди, які заразилися вірусом, піддаються стигматизації.

 

Факт № 3

У різних країнах поширені різні типи вірусу гепатиту
Вірусний гепатит поширений неоднаково по світу. Найчастіше він зустрічається в Азії та Африці: у Китаї, В’єтнамі, Камбоджі та Афганістані 10-12 відсотків людей мають гепатит B. У Гвінеї та Ліберії цей показник сягає 16 відсотків. У країнах Східної Європи (включаючи Росію) хворі 1-2 відсотки населення, а в Західній Європі і Північній Америці гепатитом В заражені менше 1 відсотка населення. Тому перед поїздкою до Росії нещепленим європейцям і американцям рекомендують пройти вакцинацію від гепатиту B і A).

Гепатит С найбільш поширений у країнах Центральної та Східної Азії та Північної Африки в першу чергу серед наркоманів. Але в Єгипті історія зовсім інша: там в 1960 роки проводилася кампанія по боротьбі з шистосомозом, паразитарним захворюванням, яким на той момент страждали 40 відсотків єгипетських сільських жителів. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, близько 250 тисяч людей отримали приблизно 2 мільйони доз лікарського препарату внутрішньовенно. На жаль, все це відбувалося до появи в широкій практиці одноразових шприців. Саме недостатні заходи обережності під час обробки скляних шприців в ході масової кампанії з лікування і профілактики шистосомозу, стали причиною епідемії гепатиту С в Єгипті.

 

Факт № 4

При гепатиті B і C частіше хворіють на рак печінки
Вірусний гепатит небезпечний не тільки сам по собі, а й через те, що він може призвести до раку печінки. До 80 відсотків епізодів первинного раку печінки у всьому світі трапляються у хронічних носіїв вірусного гепатиту B або C. Проте яким саме чином вірус викликає рак (і чи викликає) не цілком зрозуміло. Існує кілька основних теорій. По-перше, хронічне інфікування хворого вірусами гепатиту В або С веде до постійного запаленню печінки, що призводить до цирозу і потенційно раку. Крім того, імунна система зараженої людини роками нападає на клітини печінки, в яких розмножується вірус, що погіршує ситуацію. По-друге, обидва віруси (В і С) втручаються в молекулярні процеси, що відбуваються в клітинах печінки. Достовірно невідомо, якою мірою ці зміни сприяють розвитку ракової пухлини, однак недавні дослідження показують, що при розмноженні вірусу гепатиту В у клітці виникають зміни в генах, яких контролюють її поділ. Це, в свою чергу, може призводити до неконтрольованого поділу клітини і зростанню ракової пухлини.

 

Факт № 5

У деяких випадках від гепатиту може захистити щеплення
Так як гепатит викликається різними вірусами, немає єдиної щеплення, яка захищала б від усіх видів вірусного гепатиту. Але зараз можна щепитися від гепатиту A і B. По суті, вакцина від гепатиту В, створена в 1981 році, стала першою в історії щепленням від раку: запобігаючи захворювання гепатитом В, можна істотно зменшити ризик розвитку раку печінки. У Росії перше щеплення від гепатиту В роблять новонародженим. Незважаючи на те що вакцина створена, вчені продовжують удосконалювати її. Наприклад, ще в 2005 році дослідники вірили, що можливо створити оральну вакцину від гепатиту B у вигляді генномодифікованої картоплі. Однак практичних результатів ці роботи так і не дали.

Вакцини від гепатиту С поки не існує. На те є кілька причин. По-перше, вірус гепатиту С неоднорідний: віруси, заразили двох різних людей, можуть відрізнятися на 30-35 відсотків. Подібна різноманітність ускладнює розробку вакцини, тому що по суті потрібно придумати вакцину, яка була б дієва проти цілої групи вірусів. По-друге, вірус гепатиту С може успішно ховатися від імунної системи людини. Це означає, що «нацькувати» імунну систему на вірус значно складніше. Є також проблеми в дослідженнях на тваринної моделі. Крім людей, від гепатиту С страждають тільки шимпанзе, що істотно ускладнює проведення експериментів: з мишами, наприклад, працювати значно простіше і дешевше, ніж з мавпами.

 

Факт № 6

Лікування гепатиту може призвести до депресії
Вірусний гепатит нерідко супроводжується депресією. Проблема не тільки в тому, що його не завжди вдається вилікувати, але і в тому, що існуючі лікарські препарати часто призводять до серйозних побічних ефектів, таким як депресія. Ін’єкції інтерферону, які на сьогоднішній день є найбільш поширеним способом лікування гепатиту С поряд із застосуванням рибавірину, істотно підвищують ризик розвитку депресії: нею страждають від 20 до 35 відсотків людей, які отримують інтерферон.

Яким чином інтерферон сприяє розвитку депресії, достовірно невідомо. Існує кілька гіпотез. Відомо, що інтерферон альфа, використовуваний при лікуванні гепатиту С, впливає на роботу мозку (зокрема, ефект інтерферону можна виявити якщо зробити хворому електроенцефалограму). Згідно з однією з гіпотез, інтерферон, який в нормі виробляється клітинами організму при вірусному захворюванні, веде до втоми і бажанням побути на самоті. А при лікуванні інтерфероном ці почуття стають такими сильними, що доходять до рівня депресії.
Факт № 7

Нові ліки від гепатиту С – це жахливо дорого
До недавнього часу гепатит С дуже погано піддавався лікуванню: лише половина пацієнтів, що приймали були препарати, видужували. Розробити нові ліки від гепатиту С було дуже складно, багато в чому з тих же причин, за якими так складно розробити вакцину: існує занадто багато різних видів вірусу, і всі вони дуже швидко мутують. Однак на американський ринок недавно вийшло нове ліки. Софосбувір – перший препарат, який впливає безпосередньо на вірус гепатиту С, а не на імунну систему зараженої людини, блокуючи активність одного з вірусних білків і запобігаючи таким чином розмноження вірусу в клітині.

У клінічних дослідженнях Софосбувір показав себе надзвичайно ефективним: 90 відсотків хворих на хронічний гепатит С повністю позбулися від інфекції. Однак вартість нового ліки – 84 тисячі доларів за 12-тижневий курс, 1000 доларів за таблетку. Така висока ціна стала причиною серйозних дискусій, навіть незважаючи на те, що в країнах, що розвиваються препарат обіцяють продавати сильно дешевше (наприклад, в Індії упаковка Софосбувір буде коштувати всього 300 доларів, тобто один відсоток від ціни, яку заплатять американці). Але багато хто вважає несправедливим те, що продажі в країнах третього світу будуть надаватися субсидія хворими американцями і європейцями.