Шипована резина: вчимося користуватися правильно!

Багато автомобілістів замислюються над таким питанням: якій зимовій гумі віддати перевагу, шипованій чи нешипованій? Однозначну відповідь може дати тільки сам водій. Для початку варто визначитися, по якій місцевості ви найчастіше їздите. Для міста, де автомобіль зустрічається лише з асфальтом (вологим і сухим), підійде нешипована гума. Якщо ж ви їздите переважно ґрунтовими дорогами, долаєте снігові замети й ожеледь, або буваєте в місцевості, де немає доріг, або ж вони дуже погані, то зимова шипована гума просто необхідна вашому автомобілю. А “Інфомікс” дасть Вам кілька основних порад з приводу того, як правильно експлуатувати шиповану гуму.


 

Не потрібно ганяти на новій шипованій гумі відразу після встановлення. Щоб шипи добре закріпилися в шині, гума має проїхати приблизно 300-500 км. Відразу після шиномонтажу на першому ж швидкісному повороті любителі драйву ризикують їхати вже на частково шипованій гумі, оскільки розгублять багато шипів. Ті, хто буде їхати м’яко і спокійно без різких прискорень і гальмувань, через 500 км отримають гуму з добре закріпленими шипами, які після цього видерти буде непросто.
На асфальті шипи стираються, і з цим справді не посперечаєшся. Однак не варто це сприймати як фактор, що свідчить проти придбання шипованої моделі. Шипи на сучасній автогумі мають здатність ховатися. Якщо шина знаходиться на асфальті, то тиск, що виникає, ховає шип в протектор, якщо ж шина знаходиться на льоду, то виникає зворотна ситуація. Оскільки лід має меншу щільність, ніж асфальт, то шипи вдавлюються в нього тиском колеса і вагою автомобіля.
шипована резина інфомміксПід час руху машини шини нагріваються у результаті тертя об поверхню дороги, деформації протектора і каркаса. У зоні контакту шини з дорогою завжди присутній тонкий шар вологи, навіть за температури повітря мінус 10°С, ба навіть нижче. Тому на засніженій дорозі бажані шипи протиковзання, завдання яких – продавлювати вологу плівку, що грає роль «змащення» між шиною і дорогою, і забезпечити стабільний контакт колеса з дорогою.
Одним з показників роботи шипа зимової шини є так звана сила проколу шипа – зусилля, якого потрібно докласти до стержня шипа, щоб він замість встановлених 1,5 мм виступав над поверхнею протектора на 0,5 мм, що є оптимальною висотою роботи шипа в реальних умовах деформації шини під навантаженням. Традиційно для більшої ефективності шипи розташовуються не на одній лінії, а хаотично розкидані по всій поверхні шини. Розташування шипів у шинах також підбирають фахівці таким чином, щоб кожен ряд шипів працював при будь-якому режимі руху автомобіля – розгін, гальмування, поворот. Переваги шипованих шин широко відомі. Вони забезпечують відмінне зчеплення з дорогою в найскладніших дорожніх умовах. Однак є й вади. На мокрому і сухому асфальті зменшення площі контакту, викликане випинанням шипа, має зворотній ефект – зниження керованості та збільшення гальмівного шляху. Крім того, використання шипованої гуми забезпечує помітний шум від зіткнення шипів з асфальтом, збільшення витрати палива і більш інтенсивне руйнування дорожнього покриття.

 

Тому суперечки про те, встановлювати на автомобіль шиповані шини чи нешиповані, напередодні сезону ведуться вже не перший рік. Часто доводиться чути, що зимові автошини з шипами перетворюються в нешиповані за один сезон, і винна в цьому малосніжна зима, голий асфальт, магнітні бурі, але тільки не водій. Справді, через це можна втратити деяку кількість шипів, але якщо дотримуватися кількох найпростіших правил обкатки шипів, то автошини залишаться з шипами до повного зносу протектора.
То що ж треба зробити, щоб зимова гума з шипами не розгубила їх у перший зимовий сезон? Для того щоб шип «сів» у гнізді автошини, на нього має йти тиск, викликаний коченням і масою автомобіля, однак при дуже сильному тиску, викликаному різким розгоном, гальмуванням або бічним прискоренням (занесенням або поворотом на грані зриву в замет), не «сівши», шип вилітає. Саме тому шипована зимова гума швидко лисіє. Щоб уникнути цього, після того, як нову зимову гуму з шипами встановлять на автомобіль, слід перші 500 км. їздити зі швидкістю, не вищою за 80 км/год, і уникати різких розгонів і гальмувань (виняток становить тільки аварійна ситуація на дорозі). При дотриманні цього режиму велика частина шипів у зимовій гумі залишиться на місці.
На відміну від скандинавських країн, у Центральній Європі застосування шипів протиковзання все ж заборонено через їх підвищену руйнівну дію на дорожнє покриття.
Тому, вирушаючи в автоподорож Європою з листопада по березень, важливо знати, які правила щодо «резини» діють в тій чи тій країні. Інакше вам загрожує значний штраф, або просто в’їзд на територію такої країни вам буде заборонено. Але про це “Інфомікс” вам розкаже в наступній статті