Дайвінг в Єгипті: пірнайте з радістю

Загалом дайвінг (у перекладі з англійської – «занурення») – універсальний термін, який означає будь-який вид підводного відпочинку та спорту. Це відносно новий різновид водного відпочинку, який зародився кілька десятків років тому. Є й спрощений варіант дайвінгу -сноркелінг – плавання з трубкою і маскою біля поверхні води.


Дайвінг – одна з головних «фішок» туристичного Єгипту: можливостей для нього тут хоч відбавляй. Підводний світ цієї країни надивовижу гарний і різноманітний, до того ж всі водні розваги пропонуються за досить прийнятні гроші.
Кращими місцями для занурень ввважаються риф Сент-Джонс, острови Великий Брат і Малий Брат, пляж заповідника Рас-Мохаммед, затонуле судно «Тістельгорм», підводна печера Блю Хол (з англійської «блакитна діра»), острів Тиран, безлюдний острів Гифтун і півострів Синай.
А ще територіальні води Єгипту у Червоному морі – ідеальне місце для шукачів скарбів і предметів старовини, адже уламки затонулих кораблів, у трюмах яких можна виявити щось цікаве, тут не рідкість, а в Акабській затоці вони взагалі на кожному кроці. Обстеження затонулих кораблів має назву рек-дайвінг.
Пошуки підводних скарбів найкраще почати від мису в заповіднику Рас-Мухаммед, що розташований за 25 км від Шарм-ель-Шейху.
На заході від нього, під 30-метровою товщею води лежить британське судно «Тістелгорм», затоплене німецькими бомбардувальниками у ніч з 5 на 6 жовтня 1941 року. Корабель перевозив боєприпаси, автомобілі, мотоцикли та інше військове обладнання. Більшість грузу досі знаходиться на дні моря.
Вперше «Тістелгорм» виявила команда Жака-Іва Кусто у березні 1955 року. У 1993 році був знятий документальний фільм «Останній рейс «Тістелгорма», і з того часу це місце стало надзвичайно популярним серед дайверів. Сюди регулярно ходять катери з Шарм-ель-Шейха та Хургади.


Ще одним ідеальним місцем для дайвінгу є риф Сент-Джонс, який знаходиться неподалік від кордону з Суданом. При зануренні перед очима постає дивовижна картина – на дні моря росте кораловий ліс, плавають тунці й акули, черепахи, скати манта, інколи навіть можна зустріти рибу-молота. Але драйверам варто бути уважними: риф втоплений на півтора метра під поверхнею води (такі рифи називають «habili» – ненароджені). Підводна видимість тут – 30 метрів. Для занурень у цьому місці необхідно мати сертифікат PADI Advanced Open Water. До Сент-Джонса зазвичай ходять катери з Марса-Аламу.
До Великого і Малого Братів, що знаходяться у 70 км від берега, найкраще вирушати у рамках дайв-сафарі – подорожі на кораблі, яка передбачає заняття дайвінгом у місцях, недосяжних при одноденній поїздці. Острови Великий Брат і Малий Брат через сильну течію підходять лише досвідченим дайверам. У цьому місці багато прямовисних стінок, що йдуть під воду, і акул, а корали ростуть прямо біля поверхні води.


Заповідник Рас-Мохаммед – це 220 різновидів коралів, тисяча видів риб, безліч молюсків, раків і морських зірок. Глибина моря – майже кілометр, є багато дайв-сайтів (місць для занурень). Для занять дайвінгом у Рас-Мохаммеді потрібно мати сертифікат PADI Open Water або Advanced Open Water.
Популярний серед любителів дайвінгу і дайв-сайт Каньйон. Не всі знають, що найкращий час для занурень у цьому місці – ніч. Тут досить безпечно, найбільш широке і красиве місце Каньйону глибиною всього 25 метрів.
Блу Хол («Блакитна діра»), що знаходиться недалік від курортного міста Дахаб, входить у десятку найкрасивіших у світі місць для дайвінгу. Це коралова діра 107-метрової глибини, що відкривається на поверхні рифу на глибині 58 метрів. Здалеку вона виглядає як величезна темна пляма. Блакитна діра визнана ще й одним із найнебезпечніших місць для занурень. Через слабке освітлення і велику глибину занурення тут дозволяється лише досвідченим драйверам, тому наявність професійних сертифікатів обов’язкова. До того ж всіх, хто наважиться кинути виклик Блу Хол, чекає серйозний інструктаж.


З Шарм-ель-Шейха можна добратися на катері до острова Тиран, навколо якого розташовані рифи Джексон, Гордон, Вудхаус і Томас. Тут погляду відкриються стрімкі стіни, обрамлені яскравими коралами, навколо яких плавають зграйки різноманітних риб. Там же можна зустрітися зі скатами манта і китовими акулами.
Варто зануритися з аквалангом і у стародавній Александрії. Видимість там не дуже хороша, але її достатньо, щоб розгледіти затонулі палаци і пам’ятники міста.

Вартість дайвінгу в Шарм-ель-Шейху – приблизно 45 $ за одне занурення. В принципі, можна поторгуватися.
У вартість входить обладнання, послуги інструктора, обід і напої.

 
Пам’ятка для дайверів-початківців
Небажано займатися дайвінгом протягом 24 годин до і після прильоту.
Постарайтеся не зловживати спиртним напередодні занурення: стиснене повітря дуже сушить, що у комплекті з похміллям може зіпсувати загальне враження від дайвінгу.
Якщо у вас є захворювання дихальних шляхів, серця, тиск або проблеми з вухами, обов’язково порадьтеся з лікарем.
Згідно з правилами PADI, ви повинні підписати документ, що ознайомилися з усім списком протипоказань і згодні на дайвінг.
Щоб пірнати з аквалангом, не обов’язково вміти плавати.
Занурюватися набагато легше, ніж здається: основну роботу робить за вас інструктор, вам же треба тільки дихати і дивитися))