Через 30 днів набирає чинності закон про судову реформу

Сьогодні, 26 лютого 2015, у парламентській газеті “Голос України” опублікований закон № 192-VIII “Про забезпечення права на справедливий суд”, повідомляє РБК Україна. Згідно закону, чинності він набирає через 30 днів.

Згідно цього документу,  в Україні має бути прозорий та публічний порядок призначення суддів на будь-які посади виключно на підставі конкурсу. Конкурсна процедура передбачена і при формуванні Вищої кваліфікаційної комісії суддів і Вищої ради юстиції. Законом підвищуються вимоги і до кандидатів на посаду судді, і до кандидатів на посади членів ВККС і ВРЮ.

Вводиться інститут суддівського досьє, в якому буде зберігатися інформація як по роботі кожного конкретного судді (як суддя приймає рішення, який відсоток рішень переглядається судами вищих інстанцій, причини перегляду таких рішень), так і про відповідність судді критеріям, які ставить йому антикорупційне законодавство. Кар’єра судді залежатиме також від відповідності морально-етичним критеріям.

Разом з тим, цей закон передбачає чітке визначення підстав та порядку здійснення дисциплінарного провадження стосовно суддів, розширено перелік дисциплінарних стягнень, встановлені чіткі терміни притягнення суддів до відповідальності та строки погашення дисциплінарних стягнень. У той же час встановлюються гарантії захисту прав суддів та змагальності в дисциплінарному провадженні.

Розширюються гарантії рівності громадян перед законом і судом, гласності та відкритості судового процесу, обов’язковості рішень суду. Відкритої стає вся інформація щодо суду, який розглядає справу, стадії її розгляду, місця і часу засідань, забезпечується відкритий доступ до всіх судових рішень. Також законом гарантується право кожного бути присутнім у судовому засіданні, проводити фото- і відеозйомку.

Висновки ВСУ щодо застосування норм права стають обов’язковими для всіх суб’єктів владних повноважень, а всі суди нижчих інстанцій повинні враховувати їх при вирішенні справ. Зазначені зміни спрямовані на однакове застосування судами норм матеріального і процесуального права та забезпечення передбачуваності судових рішень.

У законі враховано більше 50 рекомендацій Венеціанської комісії, Консультативної ради європейських суддів та інших міжнародних організацій щодо вдосконалення законодавства України про судоустрій і судочинство.